Статиите на 1001 Рецепти

Хранителна алергия или непоносимост към храна?

Близо един или двама души на всеки 100 в Обединеното кралство имат хранителна алергия, но много повече проявяват непоносимост към храни.

Какви са разликите?

Алергия към храна:

  • Симптомите се появяват внезапно, в рамките на секунди или минути след консумирането на храната;
  • В някои крайни случаи може да бъде животозастрашаващо;
  • Дори и малка следа от храната може да причини реакция;
  • Лесно се диагностицира с тестове.

Непоносимост към храни:

  • Симптомите се проявяват по-бавно и са по-дълготрайни. Най-често са свързани с храносмилателната система;
  • Не е животозастращаващо;
  • Обикновено е необходима голяма порция, за да предизвика реакция, въпреки че някои хора могат да бъдат чувствителни и към малки количества;
  • Проблемната храна може да е една от любимите ви;
  • Трудно се диагностицира, тъй като има само няколко надеждни теста.

Сериозните хранителни алергии са рядкост. Близо 2% от населението ( и 8% от децата под 3-годишна възраст) е засегнато. Хранителната непоносимост се среща по-често. Учени изчисляват, че до 45% от хората във Великобритания страдат от симптоми на непоносимост към храни, включително мигрена, кожни обриви и храносмилателни проблеми.

Какво е хранителна алергия?

Хранителната алергия е бърза и потенциално сериозна реакция на имунната система към определена храна. Може да предизвика класически симптоми на алергия като обрив, хрипове и сърбеж.

Най-честите хранителни алергии при възрастните са към ядки – фъстъци, орехи, лешници, бразилски орехи, както и към риба и ракообразни. Децата често проявяват алергии към мляко, яйца, ядки и риба.

Какво е хранителна непоносимост?

Непоносимост към храни се среща много по-често от алергиите. Симптомите се проявяват доста по-бавно, често часове след приемането на храната. Типични симптоми са подуване на корема и стомашни спазми. Възможна е и нетърпимост към няколко различни вида храна. Това може да затрудни определянето на храната, която причинява проблема.

Непоносимостта към храни може да бъде сбъркана с други храносмилателни разстойства, отговарящи на тези симптоми, като хронично възплатитени заболявания на червата, стомашно-чревни затруднения или синдром на дразнимото черво.

Видове непоносимост към храни

Непоносимост към лактоза, целиакия и нетърпимост към пшеница са едни от най-често срещаните видове хранителна непоносимост. Нетърпимостта към лактоза, понякога по-известна като непоносимост към мляко и млечни продукти, се появява, когато тялото ви не може да усвои лактозата. Лактозата е в млякото и млечните продукти като киселото мляко и меките сирена. Основните симптоми са дирия и болки в стомаха. В повечето случаи вашият личен лекар може да диагностицира непоносимост към лактоза само като погледне вашите симптоми и медицинския ви картон.

Целиакията е чревно разтройство, предизвикано от непоносимост към глутен. Глутенът е протеин, съдържащ се в пшеницата, ръжта и ечемика, който уврежда стомаха на страдащите. Симптомите включват диария, газове, загуба на тегло и напуквания по устните и езика. Близо един на всеки 100 души във Великобритания имат целиакия. Около половин милион не са диагностицирани. Вашият личен лекар може точно да диагностицира целиакия бързо и лесно с кръвен тест.

Понякога не е ясно каква храна е причината за проблема. Единтсвеният сигурен начин за идентифициране на такава непоносимост към храни е чрез изключваща диета, като изключвате една по една определени храни, за да видите дали има ефект.

Процедури за хранителна алергия и хранителна непоносимост

В случай на хранителна алергия, трябва да избягвате храната, към която сте алергични. Възможно е да се приемат варените версии на тези храни без никакъви проблеми, например при плодовите и зеленчуковите алергии.

При нетърпимостта към лактоза, ще трябва да се ограничи количеството млечни продукти, които ядете.

При целиакия трябва да избягвате глутена през целия си живот.

При други форми на непоносимост към храни , ще трябва да спрете съответната храна за известно време или евентуално за цял живот.

Във всички случаи винаги четете внимателно етикетите на храните и научете къде в други храни вашата проблемна храна може да бъде съставка.

За повече съвети за вашата диета, потърсете вашия личен лекар, за да ви насочи към специален диетолог.

Деница Грудева

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2024 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.