Статиите на 1001 Рецепти

Здравословни ползи от черешата

Ползите от черешата са грижа за очите, силен имунитет, предотвратяване на инфекции, предотвратяване на стареенето, правилно храносмилане и други.

Черешата (учените я наричат Prunus Avium) е един от най-романтичните плодове. Може да ги намерите неизменно присъстващи на поздравителни картички, в поеми и любовни истории а черешовият цвят е асоцииран с раждане, брак, повратни моменти и дори смърт на герои и героини. О,забравих да кажа, че също се и похапват и то като любим плод. Преобладаващо, плод на студените държави, черешите са чудесни на вид и на вкус. Техният жизнерадостен цвят и стипчив вкус са само индикатори за едновременно живи и магически здравословни ползи, които тези малки плодчета съдържат в себе си.

Здравословните ползи от черешата включват:

Стареене и свободни радикали:

Като всички други горски плодове, черешите са богати на антиоксиданти, витамин C и флавоноиди. Те ефективно неутрализират свободните радикали и ни предпазват от всички заболявания, свързани със стареенето или действието на оксидантите, такива като отслабване на сърцето и нервната система, загуба на зрение, дегенерация на мускилите, загуба на коса, набръчкване на кожата, загуба на либидо, рак на дебелото черво, простата, безсъние, неориентираност и много други. Антиоксидантите като каротеноиди и флавоноиди поправят щетите, причинени от свободните радикали.

Инфекции и имунитет:

Освен да предпазват от щетите, причинени от свободните радикали, антиоксидантите (витамин C, каротеноиди и флавоноиди) също подсилват имунната система и ни предпазват от бактерии, вирусни и гъбични инфекции, особено тези на дебелото черво, уринарния тракт, отделителната система, както и причинителите на кашлица и простуда. Те са също много ефективни в защитата от настинка и други трески.

Грижа за очите:

Отново антиоксидантите... Те предпазват очите от всички щети, които могат да предизвикат свободните радикали като загуба на зрението, дегенерация на мускулите, пресушаване и т.н. Също така те успокояват очите, намаляват възпаленията и помагат за правилното очно налягане. Предпазват и от често срещани инфекции.

Мозъчна дейност и нервна система:

Флаваноидите и каротеноидите са много ефективни в подобряването на ефективността на мозъка, неговата активност и подобряването на паметта, които иначе са намалени под влиянието на свободните радикали с процеса на стареене. Така че тези, които се страхуват от слаба памет в по-висока възраст - пазете се и започнете да ядете череши. Можете да си останете умни дори в деветдесетте си години. Свойствата на антиоксидантите в черешите също така предпазват нервната система от нарушения, свързани с възрастта. По този начин те могат да бъдат полезни в лекуването на нервни заболявания като алцхаймер, паркинсон, депресия, ненужно безпокойство.

Запек и храносмилане:

Докато влакънцата в черешите облекчават запека, киселините в тях помагат на храносмилането. Отново антиоксидантите в тях помагат на храносмилателната система да функционира правилно. Флавоноидите стимулират храносмилателните сокове и жлъчката, а витамините помагат за правилното усвояване на хранителните вещества.

Рак:

Флавоноидите, каротеноидите и витамините, като витамин А и C, са особено добри антиканцерогени. Tе ефективно потискат растежа на раковите клетки, както и предотвратяват задействането на нови ракови образувания, свободните радикали са главен виновник за това.

Болести на сърцето:

Хранителните вещества в черешите, като витамини, антиоксиданти (флавоноиди и особено каротеноиди) и минерали, като фосфор, са отлични защитници на сърцето. Те го предпазват от почти всички щети, предизвикани от оксидантите. Също помагат да се поддържа подходящ ритъм на сърцето, предотвратяват втвърдяването на кръвоносните съдове, намаляват холестерола и кръвното налягане и съответно намаляват риска от сърдечен удар. Също така подсилват сърдечните мускули.

Други ползи:

Колкото по-тъмни са черешите, толкова са по-полезни, защото съдържат повече антиоксиданти. Фруктозата в тях дава енергия без да вреди на болните от диабет. Те предотвратяват от инфекции и предпазват от лош дъх. Киселините и флавоноидите в тях са добри за апетита. Те са дори ефективни в сезонни инфекции, като кашлица и простуда, шарка, заушка, морбили и др. Изморени ли сте от този текст черно на бяло? Успокойте очите си и се освежете с череши. Не е лоша идея,нали?

Автор: Катерина Владова

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2024 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.