Статиите на 1001 Рецепти

Как се прави Погача за новородено бебе

Един от най-светлите мигове в живота е денят, в който се появи дългоочакваното новородено бебче във всяко младо семейство и озари дома със своя звучен плач.

Тези радостни моменти обаче са съпроводени с редица обичаи, много от които са слабо известни на младите родилки. Нашият екип, като част от една скорошна добра новина – раждането на малката Амели Евтимова, се запозна в детайли с обичая, наречен Погача за новородено.

На 40-тия ден от раждането на дъщеричката на нашата близка приятелка Моника Евтимова, заедно с бебчо и близките на семейството, отбелязахме този ден според традицията. Тя повелява, че в първите дни след раждането на детето, то не бива да се показва навън и да бъде срещано с други хора, освен с най-близките до семейството. Едва на 40-тия ден то се завежда в църквата, където на майката се чете така наречената „очистителна молитва”.

След това идва ред на Погачата. На нея е нужно да присъстват само жени и събирането да се проведе по светло. На трапезата преобладават сладките храни, за да има родилката достатъчно кърма и да бъде сладък живота на детето. Всички гостенки, които са и „орисници“ на детето, трябва да донесат дарове, като в тях задължително присъства сладка храна. По време на даряването на подаръците се пожелават най-различни неща на мъничето, като да бъде здраво, умно, да има много успехи и щастлива любов. Важна част от традицията е на трапезата да се поставят орехи, които да се разчупят по време на събирането. Разчупването на орехите се прави, за да бъде детето „отракано“.

Обредният хляб, който е в основата на обичая, представлява сладка пита, сладка погача. На нея се поставя бяла кърпа, върху която след ритуала с разчупването, гостенките оставят и пари. Важно е сред тях да има големи и тежки монети с висока стойност, за да е стабилен финансово животът на детето. След това кърпата с първото и второто парче от погачата и с парите в нея се завързват. Възелът трябва да не е прекалено стегнат или прекалено хлабав - така мъничето няма да е нито стиснато, нито пък с широки пръсти. Завързаната кърпа задължително се поставя на най-високото място в дома – символично, за да достигне детето висини и да успее в живота си.

Важен момент с ритуалната погача е нейното разчупване. То става над главата на майката и тази на новороденото, като смисълът на този акт е отново да бъдат сити в живота. Разчупването се извършва от свекървата или тъщата, а две момичета, с живи родители, държат кърпата, над главите на майката и детето, за да се запазят и да не се разпилява като трохите при разчупването, всички хубави неща, които трябва да се случат на това дете. На някои места, двете момичета разчупват питката, а друга жена държи разпъната кърпата под нея.

Първото парче от погачата е за Богородица и младенеца, второто - за детето. Тези две парчета са, за да се оставят при парите в кърпата и се качват на високо. Третото парче от питката се поставя в сито, ако има такова, и то е за родилката. Всички останали парчета от погачата се раздават на присъстващите. Задължително е всички поканени да вкусят от празничния хляб. В този ден от дома не се изнася нищо и нищо от празничната трапеза не се раздава или изхвърля.

Кърпата, която е поставена на високо, се сваля най-малко 40 дни по-късно. Парчетата от питата се натрошават на трохи и се дават на птичките и животинките, за да разнасят благопожеланията за детето и да се сбъдне и осъществи пожеланото.

Друг важен обичай е този, според който всички жени не бива да се сбогуват с майката и детето, когато си тръгват от събирането. На този ден пристигат и си тръгват с благопожелания, без да казват „Довиждане“. Според вярванията първата неомъжена жена, която си тръгне от детската погача, ще бъде следващата булка.

Нашият екип имаше удоволствието да приготви сладката погача на новородената красавица Амели Евтимова и да сподели с вас – нашите читатели, рецептата за нея. Приготвянето на обредния хляб е специфично, заради захарта, която се добавя, за да може да бъде сладка питката. И не забравяйте, че за да бъде Сладката погача за бебе истински вкусна, трябва да бъде приготвена с любов, както ние направихте изкушението от снимката за нашата малка Амели!

Да бъде живо и здраво чаровното дете на Моника и Стефан Евтимови!

Автор: Сандра Алексива

Снимки: Личен архив

Коментари за статията:

Автор Мнение

Mara Savova

2013-08-03 11:37:23

Страхотна статия...малко се позабравиха обичаите! Да е жива и здрава малката госпожица! Да расте умна, красива и щастлива! 

Sasha Vlasinska

2014-08-08 13:00:56

pogachka se pravi v parvata nedelq sled rajdaneto na bebeto,za da se izprevart orisnicite. nosi se sladko na maikata,taka narecheniq kravai ,za da ne svarshi na maikata mlqkoi[to i se slagat parichki da e zdravo bebeto i da si kupi san.osven tova pogachata e sladka i zadaljitelno CQLA, a ne na parcheta. razchupva se nad glavata na maikata i bebeto.

Публикувайте коментар за статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2024 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.