Статиите на 1001 Рецепти

Как се приготвя бакла?

Редица храни имат повече от едно име, но малко са тези, които притежават толкова много названия като баклата. Тя е наричана фава, фаба, конски боб, английски боб, звънящ боб и други.

Вярва се, че баклата е едно от първите култивирани от човека растения (преди около 6000 г. първо в Персия и Египет). Мнозина са тези, които избягват да приготвят бакла, защото смятат, че е трудно. Но веднъж научите ли кулинарния процес на тези интересни бобчета, няма и на ум да ви дойде да се откажете от тях. Те са изключително вкусни и полезни.

Как да изберете бакла?

Пикът на баклата е от юни до септември. Бобчетата се намират в дълга шушулка, която трябва да има светъл зелен цвят, когато баклата е свежа, и да е твърда на допир. Не купувайте меки шушулки или такива с въздушни джобчета отвътре.(Шушулката не се яде!)

Как да я обелите?

Първо откършете горния край на шушулката. Когато направите това, шушулката се разделя по средата и бобчетата започват да се подават. Една здрава шушулка съдържа от 4 до 8 бобчета, разположени в гъбесто вещество. Съвсем лесно се изваждат. Но все още не сме приключили. Меката обвивка на бобчетата трябва да бъде отсранена. Това се случва по 2 начина: можете леко да ги сварите или да ги задушите. Отнеме по-малко от минута, за да се сбръчкат. След това ги обелете внимателно. С тях вече можете да си приготвите различни ястия, салати, супи.

Как да я съхранявате?

Сложете баклата в плик/торбичка и го запечатайте. Оставете в хладилника, като имайте предвид, че тя може да остане в добро състояние не повече от 5 дни.

С какво си подхожда баклата?

Тя може да се комбинира с бекон, масло, сметана, чесън, шунка, лимони, гъби,сирене Пекорино, розмарин, сол, спанак, мащерка и др.

Защо е полезно да ядем бакла?

Тя съдържа т.нар. „перфектни протеини”, които са свързани с аминокиселини; витамин А, В1, В2. Богата е на цинк и желязо. Една чаша бакла съдържа 3мг желязо, което е 32% от препоръчителната доза за прием за мъже и 14% за жените; 15% цинк от дозата за мъжете и 21% от тази за жените.

Как се приготвя?

Баклата може да се консумира свежа или изсушена. Ако я предпочетете свежа, може да я комбинирате със сирене Пекорино, пресен хляб и червено вино. Ако пък предпочетете втория вариант, то трябва да я рехидратирате, като я накиснете във вода за няколко часа. А сега предлагаме и една рецепта, в която да използвате бакла:

Бакла, авокадо и билки върху брускета

Необходими продукти:

  • ¼ ч.ч. зехтин
  • 1 с.л. лимонов сок
  • 1 с.л. кленов сироп
  • 1 с.л. винен оцет
  • 1 малка глава лук, нарязана на ситно
  • 1 ч.л. горчица
  • сол
  • черен пипер
  • 2 ч.ч. обелена бакла
  • 1/4 ч.ч. листа от магданоз
  • 1/4 ч.ч. листа от мента
  • 4 филии багета (франзела)
  • чесън
  • авокадо

Начин на приготвяне:

В малка купа разбъркайте зехтина, лимоновия сок, оцета, кленовия сироп и лука. Овкусете със сол и черен пипер. Разбъркайте добре.

Загрейте подсолена вода и когато започне да кипи, добавете баклата и я оставете така за 2 минути. След това я изсушете и обелете. Към нея добавете магданоза и ментата.

Натъркайте филиите хляб с чесън и ги полейте съвсем леко от двете страни със зехтина. Опечете ги на грил. Нарежете авокадото. С голяма лъжица извадете сърцевината му. Сложете я върху хляба.

Разбъркайте всички съставки добре и получената смес намажете върху всяка една филия. И воала, вече е готово!

Автор: Юлияна Георгиева

Коментари за статията:

Автор Мнение

Ester Hristoskova

2017-02-24 01:53:35

Да, дори и шушулката се яде, когато е все още млада и бобчетата много малки, както зеления фасул. Когато майка ми отглеждаше в градината бакла, тя правеше една превъзходна супа от зелените шушулки, подправена с кисело мляко и яйце. Тогава зрялата и изсушена бакла пазехме само за семе. Никой не ни беше казал, че се яде. Сега преоткривам вкуса й отново във всичките й нюанси.

Публикувайте коментар за статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2024 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.