Статиите на 1001 Рецепти

Тънкости при приготвяне на октопод

Октоподът безспорно е едно от най-мистериозните за готвене неща, дори и за по-опитните с печката и тигана. Главните притеснения на повечето хора идват от това да не сготвят по погрешен начин скъпото удоволствие и по този начин да загубят и пари, и време, и желание за по-нататъшни опити с деликатеса.

Ако ви става лесно жал за животни обаче, готвенето на октопод определено не е за вас. Докато правех проучването за тази статия, прочетох и за методите, които се прилагат непосредствено след улавянето на морското мекотело за умъртвяването и... обработката му, и те определено ме отказаха от идеята да го готвя. Въпреки това обаче, самите рецепти за приготвянето му ме заинтригуваха и си заслужават споделянето.

Месото от октопод е диетично, богато на белтъчини и селен, както и на калии, фосфор и витамини B12 и B3, което го прави изключително полезно. Различните нации дават различни съвети за приготвянето на октопода, вариращи направо с фантастика. В Испания например, октоподът се потапя три пъти във вряща вода и след това се вари в специална медна тенджера. Италианските готвачи от своя страна ги варят с коркови тапи от бяло вино, а японските им колеги ги обтриват със сол и ги нарязват под различни ъгли. А най-интересното е, че всички гореописани методи... работят!

"Ключът от чекмеджето" всъщност се оказва в приготвянето на мекотелото на бавен огън. Ако се вари около 5 минути, октоподът остава по-жилав, но не е с неприятен вкус. Приготвен по този начин, се включва в рецепти за суши и салати. Това е най-бързия начин за поднасяне. Останалите изискват поне 40 минути варене на ниска температура, като ако се превари, дори и с минута отгоре, месото губи вкуса си и става изключително сухо.

Първото, което трябва да се направи при купуването на октопод, е да обърнете внимание на миризмата му. Пресните октоподи имат аромат на морска вода. След това октоподът трябва да се измие и да се почисти кожата. По-голямата част от тях се продават с вече отделена мастилена торбичка, но ако случаят не е такъв, тя трябва задължително да се премахне. Могат да се намерят и замразени октоподи, като ниските температури не се отразяват по никакъв негативен начин на месото, дори спрямо повечето рецепти съкращават времето за приготвяне.

Октоподът е подходящ за основно ястие или за салата и може да се приготвя печен, варен, задушен или маринован (със зехтин, подправки или/и вино, комбиниран и с множество подправки). Важно е да се отбележи обаче, че той има много деликатен вкус, който не бива да се губи под аромата на силни и доминиращи подправки като чесън например.

На вашето внимание предоставяме и три идеи за приготвяне на деликатеса:

Първа идея:

Първия вариант за приготвяне на октопод е базиран на факта, че колкото повече се готви октоподът, толкова по-жилав става. Или трябва да се приготви на горещ тиган или скара за 2-3 минути, или да се свари за по-дълго време – около час и половина – среден вариант няма. В тази кулинарна идея трябва да се приготвят три тенджери с вряща вода. Октоподът се слага за 15 секунди в първата тенджера, после се прехвърля във втората и накрая в третата (във всяка за по 15 секунди).

Втора идея:

Според второто предложение октоподът става най-крехък, когато се пошира в зехтин на слаба температура за повече време.

Трета идея:

Октоподът се вари в малко вода за около 40 минути.

Автор: Василка Дюлгерова

Коментари за статията:

Автор Мнение

Васил Башов

2014-12-25 09:51:54

Октопода се вари 45 мин .След което се нарязва на парченца .слагаш.чесън зехтин и оцет /лимон/ разбъркваш хубаво и го слагаш в хладилника.Става перфектна салата .Гърците е обожават с узо.Ако го сложите в съд да поеми е по добре.

Публикувайте коментар за статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2024 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.