Статиите на 1001 Рецепти

Как се готви булгур

Похапвали ли сте си някога булгур? За тези, които не знаят – булгурът е зърнена храна, подходяща за любителите на здравословното хранене. Най-често се получава от бланшираните, изсушени и натрошени зърна на меката и твърда пшеница. Булгурът може да се консумира както като самостоятелно ястие, така и като добавка към други. В следващите редове ще се опитам да ви бъда максимално полезна, като ви разкажа малко повече за булгура. Е, моля за внимание...

Да започнем с малко история. Полезните свойства на зърнената храна са познати от векове и тя е присъствала основно на трапезите на хората от страните от Близкия Изток, Балканите, Армения, Индия и Южна Азия. Още преди 4000 години хората в средиземноморските страни започнали да търсят начини как да съхраняват прехраната си по-дълго и точно тогава булгурът става популярен, защото се приготвя бързо и може да се съхранява дълго време. На всичкото отгоре има и висока хранителна стойност. Булгурът е считан за първата преработвана храна в човешката история. Китайският император Шен Нунг пък го обявява за едно от петте свещени семена наред с ориза, соята, ечемика и просото. Булгурът присъства и в някои библейски писания, където се споменава, че древните вавилонци и евреите са приготвяли масово зърнената храна.

Названието „булгур“ идва от турски, но днес присъства и в много други езици по простата причина, че зърнената храна е добила интернационална популярност. Най-силно присъствие има в турската и индийската кухня, както и в тази на средиземноморските страни. Булгурът обаче се среща и в други гозби по целия свят. В някои части на Англия например се приготвя пудинг с булгур, праз, лук и телешко месо, известен като groaty pudding. Южноамериканците също си похапват булгур, най-често като допълнително ястие на закуска или обяд и традиционно се консумира с масло и мляко. Индианците са приготвяли булгура от сушени житни растения, като оттам е преминал постепено и в рецептите на колонизаторите.

Булгурът има много предимства. Като започнем от ниската цена и стигнем до хранителната стойност. Самото преработване на пшеница в булгур се осъществява по такъв начин, че има минимална загуба на хранителни свойства. Хубавото на булгура е, че бързо засища. Не е необходимо да ядете много, за да се нахраните. В средиземноморските страни булгурът се консумира за гарнитура вместо ориз. В сравнение с него булгурът има два пъти по-малко калории и мазнини и два пъти повече баластни вещества. Освен всичко това булгурът е много богат на протеини и минерали, както и на калций, желязо, магнезий, фосфор, калий, натрий, цинк, йод, мед, манган и селен. Можете да намерите булгур в повечето магазини както в насипно състояние, така и пакетиран. Цветът му е по-светъл или по-тъмен в зависимост от вида и състава му. Среща се в 4 разновидности – много дребен за арабската салата "Табуле", пилаф и кюфтета, два средно едри варианта за яхнии и най-едър, подходящ за плънки на ястия. Който и вариант да изберете, няма да сбъркате.

Булгурът често се използва при пълненето на агне или заек, табуле, закуски, подсладен с мед и сушени плодове. Едросмленият и пълнозърнест булгур е подходящ също така за сарми, пълнени чушки или за плънката на месо. Според специалистите кулинари зърнената храна ще придобие още по-невероятен вкус, ако се добави лук (всички видове – шалот, бял, чесън и праз) или кореноплодни (морков, пащърнак, целина). Много важен компонент при приготвянето на булгур са подправките. Солта и черният пипер са почти задължителни, но не забравяйте, че в кухненския шкаф има и други подправки. Чубрица, накълцан пресен кориандър, босилек, каперси и сушени домати, куркума, джинджифил на прах – имате голям избор, а резултатът определено ще ви хареса.

Ако претендирате, че сте добър кулинар, то задължително трябва да включите булгура в рецептите си. Ако искате да се храните здравословно, непременно добавете булгура в диетата си. Ако пък просто сте ценители на вкусната храна, си похапвайте булгур без много да му мислите и не забравяйте да разгледате нашите Рецепти за булгур.

Автор:

Симона Медарова

Коментари за статията:

Автор Мнение

Maria Kilic

2015-01-20 09:45:44

Здравейте! Имате грешка, на всички снимки е ЕЛДА  (на руски ГРЕЧКА), а не булгур.

Публикувайте коментар за статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2024 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.