Статиите на 1001 Рецепти

ЗДРАВОСЛОВНИЯТ ДУХ НА ХЛЯБА

За целия си живот човек изяжда около 15 тона хляб. И в това няма нищо чудно - по съчетаване на достъпността и значението за здравето никой друг продукт не може да се сравни с него (освен водата).

Антоан Огюст, личният лекар на Луи XVI, казвал: “Когато се разболеем, ние най-накрая изгубваме вкуса си към хляба; и щом той се появи отново - това е признак за оздравяване.”

Много хора сега се отдръпват от хляба, но това е грешка. Специалистите са на мнение, че той трябва да влиза в дневното ни меню.

ХЛЯБЪТ Е ЦЕНЕН ИЗТОЧНИК НА:

  • витамина на младостта Е, PP и витамините от група В, които ни осигуряват бодрост, активна работа на мозъка, защитават ни от умората и апатията;
  • целулоза, така необходима за нормалното храносмилане и изчистване на организма;
  • магнезий, желязо и калий, които са нужни за здравото сърце, стресоустойчивостта и профилактиката на анемията.

Освен това хлябът играе съществена роля в енергийния баланс на човека. Той съдържа около 50% нишесте, което осигурява на организма “резервните” въглехидрати, необходими за синтеза на гликогена - източника на енергия. Затова хлябът е особено нужен на хората, които се занимават със спорт и водят активен начин на живот. Те могат да изяждат около 400 г хляб на ден. Онези, които водят слабоподвижен начин на живот, трябва да се ограничат с 250-300 г бял и черен хляб в съотношение 50:50 или по-добре с преобладаване на черния.

Ценителите на палачинки, мекици и пици трябва да знаят, че такова “тестено разнообразие” също е източник на въглехидрати. В този случай количеството хляб трябва да се намали - до 100-150 г на ден.

ХЛЕБНИТЕ МИТОВЕ

1. ЧЕРНИЯТ ХЛЯБ Е ПО-ПОЛЕЗЕН ОТ БЕЛИЯ

Точно така. Ползата от хляба за човека се определя от състоянието на здравето му. Наистина пшеничният хляб съдържа по-малко витамини, микроелементи от черния или ръжено-пшеничния. Но ръженият хляб има по-висока киселинност и груба структура, затова той се усвоява по-трудно от белия. И тези, които имат проблеми със стомашно-чревния тракт, е по-добре да ядат бял хляб, отколкото черен или ръжен. Здравите хора могат да консумират от всички видове хляб.

2. ОТ ХЛЯБА СЕ ПЪЛНЕЕ

Точно така. Пълнее се не от хляба, а от злоупотребата с количеството му. Но най-често от това, че го мажат с майонеза, комбинират го с мазни салами или кашкавал. Пълното изключване на хляба от менюто означава да се лишите от ценен източник на витамини, микроелементи, целулоза и въглехидрати. А ако изяждате по 100-150 г хляб (средно около 250 ккал) на ден при балансирано меню, не ви застрашава наднормено тегло. Не се увличайте обаче по палачинките и пиците - освен въглехидрати, те съдържат и много мазнини и калорични добавки, които въобще не поддържат отслабването.

3. КОРАТА Е НАЙ-ПОЛЕЗНА

Не е така. Просто хрупкавата апетитна коричка е много вкусна. Но тя не е по-полезна от меката част.

4. ХЛЯБЪТ С ДОБАВКИ Е ПО-ДОБЪР ОТ ТРАДИЦИОННИЯ

Не, хлябът с ядки и сушени плодове и други добавки не е нито по-добър, нито по-лош. Просто той е с друг вкус. А добавките само внасят онези хранителни компоненти в менюто, които се съдържат в тях (въглехидрати от сушените плодове, мазнина от ядките и семките), и повишават калоричността на хляба. Затова ако ядете хляб със семки, най-добре е същия ден да не консумирате никакви други семки.

5. ПЪЛНОЗЪРНЕСТИЯТ ХЛЯБ Е ПО-ПОЛЕЗЕН ОТ ТРАДИЦИОННИЯ

Вярно. В нашето меню няма достатъчно “груби” продукти с голямо количество целулоза, а именно тя извежда от организма токсините и излишната мизнина. Затова по-често яжте хляб от грубо смляно зърно и с трици. Триците не добавят енергийна стойност на хляба, а излизат от нашия организцъм в необработен вид, играейки ролята на “метла”. Освен това триците създават обем в стомаха и осигуряват чувството на ситост. Но при заболявания на стомашно-чревния тракт (например колит) триците могат да бъдат само дразнители и да предизвикат крайно неприятна реакция на организма.

6. ТВЪРДИЯТ ХЛЯБ Е ПО-ПОЛЕЗЕН ОТ МЕКИЯ

Точно така. Но все пак всичко зависи от индивидуалната поносимост. При проблеми със стомашно-чревния тракт пресният хляб може да породи чувство на дискомфорт и негативна реакция на организма. Но ако сте добре със здравето, няма смисъл да се отказвате от прясно изпечения хляб и да го чакате да изсъхне.

7. ХЛЯБЪТ НЕ СЕ СЪЧЕТАВА ДОБРЕ С ДРУГИТЕ ПРОДУКТИ И ТРЯБВА ДА СЕ ЯДЕ ОТДЕЛНО

Наистина. Салам или месо + хляб не е най-доброто съчетание. Компонентите на хляба препятстват усвояването на един от най-ценните месни елементи - желязото. Но отлично се съчетават с млечните и млечнокиселите продукти - айран, кисело мляко или кашкавал. И, разбира се, идеално хармонират със зеленчуковите ястия и супите.

8. ПРЕСНИЯТ БЕЗСОЛЕН ХЛЯБ И ХЛЯБЪТ С МАЯ Е МНОГО ПО-ПОЛЕЗЕН ОТ ОБИКНОВЕНИЯ

Вярно, но все пак зависи за кого. Пресният хляб или хлябът с мая е подходящ при дисбактериоза и гъбични поражения на стомашно-чревния тракт, когато излишната микрофлора е нежелателна или пагубна. А хлябът без сол е изход при хипертония и заболявания на бъбреците. Но ако нямате подобни проблеми, традиционният хляб с мая няма да ви навреди.

9. ЛЕКИТЕ ВЪЗДУШНИ ПИТЧИЦИ ОТ ЧАСТНИТЕ ПЕКАРНИ СА ПО-СКЪПИ, НО ПО-ПОЛЕЗНИ ОТ ОБИКНОВЕНИЯ ХЛЯБ

Не. От една страна, за сметка на въздушността и многото пори, от този хляб се изяжда по-малко. Но той не носи никаква особена полза. Освен това преди да се полакомите за въздушните питчици, е добре да се поинтересувате от състава им. Става дума за това, че лекотата на такъв хляб може да бъде не само резултат от особеностите на приготвянето му, но и следствие от добавянето на набухвател.

10. ЛАВАШЪТ Е ПО-ПОЛЕЗЕН ОТ ОБИКНОВЕНИЯ ПШЕНИЧЕН ХЛЯБ

Не. Мекият пухкав лаваш по своята хранителна стойност с нищо не се отличава от обикновения хляб. Тънкият лаваш без мая е добър за хора с чувствителен стомах и черва. Но от друга страна, той е по-калоричен и за сметка на малкия му обем от него може да се изяде повече.

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2024 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.