Статиите на 1001 Рецепти

Какво ни дават кълновете - 0 калории, 100% полза

Ето осем разновидности на кълновете, които ще ни помогнат да се чувстваме здрави и красиви! Статията изчерпателно отговаря на двата най-важни въпроса - защо и как да ядем тези прораснали растения.

ЛЕЩА

Защо? Големият коз на лещените кълнове е витамин С: на 100 г продукт се падат 65 мг (срещу 50 г в портокала). Затова прорасналата леща идеално подхожда за профилактика на грипа и острите вирусни инфекции. Тя повишава равнището на хемоглобина в кръвта и така ни осигурява работоспособност и активност.

Как? Като я добавяме в салатите и другите ястия (така се постъпва с всички кълнове). На вкус прорасналата леща напомня пресен зелен грах.

ПШЕНИЦА

Защо? Благодарение на високото съдържание на фибри, пшеничните кълнове чудесно стимулират работата на стомашно-чревния тракт и са полезни за стомаха. Те са ценни за всички офисни служители, измъчвани от гастрит. А съдържащите се в тях незаменими аминокиселини помагат да се отсрочи побеляването на косата.

Как? Добавят се в изварата, киселото мляко, кашата - получава се чудесна закуска.

СОЯ

Защо? Богата е на лецитин, който препятства образуването на камъни в жлъчката и отлагането на плаки холестерол по стените на кръвоносните съдове. Соевите кълнове помагат за подобряването на паметта, мисленето, вниманието, защото съдържащият се в тях холин подпомага възстановяването на мозъчните клетки и нервната тъкан.

Как? Да приготвим салата: скариди, гъби и соеви кълнове леко се запържват в зехтин, прибавя се малко сварен кафяв ориз и се подправя със сол и сок от лайм. Прорасналата соя добре се съчетава с изварата и меките сирена - по вкус тя напомня мариновани аспержи.

БРОКОЛИ

Защо? Броколите са един от най-антиканцерогенните зеленчуци, а в кълновете им полезните вещества са десет пъти повече. Така концетрацията на глюкорафанина, който има мощно антираково действие, в кълновете е 50 пъти повече, отколкото в самите броколи.

Как? Към класическата крем супа от броколи се добавят кълнове. Друг вариант: смесват се кълнове със сметана и зелени подправки и се поднасят като подправка за печени картофи и други зеленчуци.

БАДЕМИ

Защо? Тези кълнове съдържат до 60% масла, богати са на незаменими аминокиселини, а също и на витамините Е и В. Бадемовите кълнове укрепват зрението и ни помагат да се справим с главоболието. Те успокояват червата.

Как? Бадемовите кълнове са по-вкусни от самите ядки. В комбинация със сушени плодове те са чудесна междинна закуска.

ЛЕН

Защо? Ленените кълнове са богати на алфалиноленова и линолова киселини, които участват в строежа на клетъчните мембрани. Именно тези киселини укрепват кръвоносните съдове и поддържат еластичността на кожата и мускулите. Освен това ленените кълнове са полезни при сърдечно-съдови заболявания и варикоза.

Как? Те имат характерен пикантногорчив вкус. Може да се смесят със смлени фурми, ядки и мед.

ТИКВА

Защо? Благодарение на цинка, кълновете от тиква укрепват паметта, повишават работоспособността, успокояват и нормализират съня. Бонус за силния пол: прорасналите тиквени семки повишават мъжката потентност и са ефективни при профилактика на простатит.

Как? Още един добър вариант за здравословна закуска: смесват се с мюсли и се заливат с прясно мляко. В този вид се добавят към каши и кремове заедно с парченца плодове.

СУСАМ

Защо? Прорасналият сусам е шампион по съдържание на калций: около 1500 мг на 100 г. Повече отколкото в кашкавала! А това означава, че тези кълнове укрепват костите, ноктите, възстановяват зъбния емайл. Полезни са при артрит и остеохондроза.

Как? Върфу филийка ръжен хляб с кимион се намазва овчо сирене и се поръсва със сусамови кълнове – полезен и изискан ордьовър.

КАК СЕ ОТГЛЕЖДАТ КЪЛНОВЕ

Те са нежен продукт с къс срок на годност. Затова е най-добре човек сам да си ги отглежда. А това е много просто. Семената се измиват със студена вода, изсипват се на тънък слой в съд с плоско дъно, покриват се с марля и се заливат с вода със стайна температура съвсем малко над равнището им. Оставят се на топло място и се следи марлята да остава влажна. След 2-3 дни могат да се ядат! Само че готовите кълнове трябва да се измият със студена вода, за да се премахне острият им аромат. Дневната норма е 50–100 г.

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2024 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.