Статиите на 1001 Рецепти

5 съвета как да ядем по-малко

В своята книга „Безумното хранене” професорът от Корнуелския университет Браян Уонсинк изследва психологическите механизми, които карат хората да преяждат. Човешкият стомах не е достатъчно чувствителен, за да забележи неголямата разлика в количеството на калориите, и често не регистрира количеството на изяденото по-рано от 20 минути след приема на храната. Затова хората, когато се питат дали не е време да престанат да ядат, са свикнали да се облягат на своето зрение, слух и обоняние. И в резултат на това преяждат. Впрочем големите чинии принуждават хората да ядат повече. Ето пет съвета от професор Уонсинк как да избегнем преяждането.

  • Скрийте бисквитите и оставете на видно място морковите

    Ние ядем това, което виждаме. Ако всеки път, когато отваряш хладилника, виждаш бутилката с минерална вода, ще мислиш повече за нея и ще пиеш по-често. Затова дръж сладкишите по-далече от очите си, а морковите и целината – на горната лавица на хладилника – там, където ще ги виждаш.

  • Същото се отнася и до работата

    Ако на бюрото в офиса ти има бонбони за клиентите, нека те да стоят в непрозрачна купа. В хода на един от експериментите Уонсинк и неговият колега Джим Палмър установили, че секретарките, които седят близо до прозрачните купи, пълни с бонбони Hershey’s Kisses, изяждат 71% от тях и така поглъщат по 77 калории на ден повече от тези, които седят близо до същите съдове, но направени от керамика. За една година казва Уонсинк прозрачната купа ще ви струва няколко фунта излишно тегло.

  • Удобството води до потребление

    Колкото по-лесна за употреба е храната, толкова повече изяждаш от нея, дори ако разликата се измерва в секунди. Затова преди да сложиш морковите и целината на горната етажерка, първо ги измий и нарежи – така ще изядеш повече от тях. И стой по-далече от опаковките с чипс и бисквити, които удобно се разтварят. Висококалорийното подхапване е много лесно с тях. Ако оставиш такава опаковка пред очите си, ти непременно ще се отдадеш на чревоугодие.

  • Не бягай от уликите

    В хода на още един експеримент на Уонсинк участниците яли повече пилешки крилца, когато по-бързо отстранявали костите от масата. Когато костите стоят на масата, пред очите на присъстващите е зримото напомняне за това колко са изяли. Това също обяснява и феномена на бездънната чиния – когато от чинията с доматена супа, която тайно пълнели с тръбичка под масата, хората изяждали много повече, отколкото от обичайна чиния, от която супата изчезвала. Хората гледат колко е останало в чинията, за да преценят колко вече са изяли.

  • Използвай зрението си

    Щом стомахът ти не е в състояние да проследява количеството на приетите калории, тогава ти остава да се довериш предимно на очите си. Колкото по-обемно изглежда нещо на масата, толкова по-малко ще изядеш от него. Затова супата е толкова полезна: количеството течност, съдържащо се в нея създава усещането за ситост в този момент, когато човек наистина се е наситил, а не тогава, когато са погълнати стотина калории повече.

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2024 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.