Статиите на 1001 Рецепти

Подготовка за салата

Салатата е вкусно, леко и хранително блюдо, в състава на което влизат зеленчуци (сурови или варени), зелени подправки и плодове. То може да се раздели на два вида:

Салати от сурови зеленчуци (зелена салата, пресни краставици, домати, целина) и плодове; Те се комбинират чудесно с пържено и варено месо, домашна птица и риба;

Салати от сурови и варени зеленчуци (моркови, цвекло, ряпа, картофи, цветно зеле, аспержи, грах, боб и други), с добавено варено или пържено месо, телешко, агнешко, птиче, дивеч, риба, варени яйца, раци, рулца от раци. Те се поднасят в началото на обеда или вечерята.

Вкусовите качества на салатите до голяма степен зависят от дресинга. Много от тях се подправят с майонезен сос или сметана, със сол, лимонов сок или трапезен оцет и растително масло – олио, зехтин.

За да се придаде на салатата различен вкусов оттенък, в дресинга се добавя горчица, сос „Уорчестър“ или други популярни сосове. За приготвянето на сосовете и дресингите са необходими малко сол, пудра захар и винен оцет, или оцет, в който са престояли различни подправки.

Салатите се декорират със същите продукти, от които са направени. За украса се подбират еднакви и старателно изрязани парченца ябълки, краставици, моркови, домати или парченца от яйца, сьомга, както и листа от зелена салата, ягоди, вишни, маслини, грозде. Тези продукти се разполагат симетрично или под формата на рисунка и дантела с мотиви в различни багри. Салатените листа или стръкчетата целина, които се разполагат в средата на купа, придават на салата завършен вид. Украшенията за салатите и самият подбор на продуктите за приготвянето им може да се разнообразят взависимост от вкуса изобретателността на кулинара.

Салата най-често се предлага студена. Трябва да се съхранява на студено място, в случай, че не се сервира веднага след приготвянето.

Подготовка на продуктите

От това как са подготвени продуктите за салатата до голяма степен зависи нейният вкус и вид.

  • Зелената салата. За нея се подбират здравите листа, накисват се в студена вода в голям съд, като водата се сменя 2-3 пъти. Колкото по-студена е водата, толкова по-вкусни стават листата. След това се отцеждат и подсушават върху хартиена салфетка.
  • Салата от целина. Корените на целината се отрязват. Тъмните места на стъблата й се почистват с ножа. След това целината престоява в студена вода за 1-2 часа, измива се два пъти в чиста вода.
  • Магданозът се поставя във вода. Клончетата му се използват за украса на салатата, а стеблата – при варенето на бульон.
  • Пресните краставици се мият, обелват и нарязват на парчета под формата на сламки, кръгчета, полукръгчета или кубчета. Краставиците, които се отглеждат в парници, не се белят.
  • Киселите и маринованите краставички се нарязват на парчета, като по-големите се обелват.
  • Корнишоните се режат на парчета или се оставят цели.
  • Доматите се избират зрели и твърди, измиват се със студена вода и се режат на парчета. Ако трябва да се обелят, тогава се попарват с кипяща вода и след това кожицата им се смъква.
  • Кромидът и зеленият лук. Най-подходящ за салатите е едрият воден лук. Той се почиства, нарязва се на много тънки кръгчета, от които се отделят фини колелца. Така се подготвя и обикновеният кромид. Нарязаният лук се полива с оцет, за да се отстрани острият му вкус. Зеленият лук, почистен и измит със студена вода, се нарязва на парченца по 3-4 см. За гарнитура към риба и за винегрет лукът се реже на по-ситно.
  • Ябълките и крушите се обелват. Ако ябълките се нарежат на кръгчета, сърцевината със семките се отстранява със специален уред. Отначало може ябълките и крушите да се нарежат на четвъртинки, да се изреже сърцевината им и след това да се нарежат на парченца, сламки или кубчета.
  • Портокалите и мандарините се обелват, разделят на парчета или се нарязват на кръгчета (без зърната). Кората може да се настърже за декорация на салатата.
  • Гроздето, вишните и ягодите се подбират зрели и здрави, измиват се със студена вода и се подсушават. Костилките на вишните и черешите се отстраняват.
  • Морковът и ряпата, обелени и измити, се варят (най-добре в бульон за супа). Охладените зеленчуци се режат на парчета или на малки кубчета (½ см).
  • Картофите за салата и винегрет се варят необелени, след това се обелват и като се охладят, се режат на парчета.
  • Цвеклото се вари или пече във фурната, обелва се и се реже на парчета.
  • Карфиолът се разделя на розички и се вари.
  • Бобените и граховите шушулки се почистват от жилките и се измиват. Бобените шушулки се нарязват на парченца с дължина 2-3 см, а граховите се режат наполовина. Всеки сорт се вари отделно в кипяща подсолена вода. След варенето шушулките се отцеждат и охлаждат.
  • Консервираните зеленчуци (грах, фасул, карфиол, моркови, цвекло, домати и др.) са много удобни за салатите, тъй като не изискват предварителна подготовка и варене. Преди приготвянето на салатата те се оставят върху сито, за да се отцедят.
  • Месните и рибни продукти се варят или пържат така, както се подготвят и за други горещи и студени блюда. Месото се отделя от костите и кожата и се нарязва с остър нож напречно на влакната на тънки парченца или под формата на сламки с дължина 2-3 см, или на кубчета (взависимост от това как са нарязаните другите продукти за салатата).

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2024 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.