Статиите на 1001 Рецепти

Историята на соса от авокадо - Гуакамоле

От северноамериканския континент при нас е дошъл много интересeн зелен сос – гуакамоле. Самото му име се превежда от езика на ацтеките, живяли на територията на съвременно Мексико, като „сос от авокадо”. Затова вече е ясно каква е основната съставка и защо цветът е зелен на този сос. И така необходимите продукти са: 2 големи узрели плода авокадо, ½ ситно счукан лук, 1-2 половинки почистени чушлета чили, 1 с. л. ситно нарязан кориандър, 1 с. л. сок от лайма или лимон, едра сол и млян черен пипер на вкус, по желание – ½ ситно нарязан домат без семената и кожицата.

Плодовете авокадо се разрязват на половинки, отстраняват им се костилките, меката част се отделя от кората, слага се в чаша и се размачква с вилица. В полученото пюре се добавят ситно счуканият лук, кориандърът и сокът от лайм (сокът е необходим, за да се избегне окисляването на авокадото при контакта му с въздуха, по аналогия с покафеняването на нарязаната ябълка). Всички съставки се посоляват, подправят се с черен пипер и отново се разбъркват. Чилито, поради своята острота, се счуква отделно и се прибавя постепенно, на вкус. Може и въобще да не се добавя.

При всички случаи е необходимо старателно да ес измиват ръцете след контакта с това огнено чушленце и да не се докосва областта около очите. Получената смес до момента на поднасянето й, трябва да бъде покрита с полиетиленово фолио и да стои в хладилника, за да се избегне окисляването й. Ситно нарязаната половинка домат се прибавя непосредствено преди сервирането и готовото блюдо се разбърква добре. По желание в готовото гуакамоле може да се добави съвсем малко мляко, за да му придаде по-еднородна текстура и лек оттенък на млечна сладост.

Доколкото сосът гуакамоле е дошъл при нас от Мексико, то е добре да се употребява с традиционните мексикански ястия: тортияс, начос, буритос... Ефектно изглежда поднасянето на гуакамоле в запазените половинка от кожицата на авокадото. Към него могат да се добавят скариди или други несилни на вкус продукти и да се поднасят като ордьоври или салати.

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2024 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.