Статиите на 1001 Рецепти

12 храни, които трябва да ядем всеки ден

Всеки от нас дели храните на такива, които обича и такива, които отбягва да яде. Рядко се замисляме дали това, с което се храним, е здравословно. Някои храни са толкова полезни, че можем да ги ядем всеки ден. Разберете кои са тези съставки, които задължително трябва да присъстват в кухнята и дневното ни меню. Надявам се, че сред тях всеки ще открие по нещо много любимо.

1. Овесени ядки

Според диетолога и консултанта по хранене Шанън Крокър изяждането на 1/2 до 3/4 чаша варена овесенa каша всеки ден е лесен начин да снабдм тялото си с голямo количество енергия. Овесената каша ни държи сити по-дълго време, отколкото много други зърнени закуски, тъй като отнема повече време за храносмилане (това е още един плюс, ако се опитваме да отслабнем или да задържим непроменено теглото си). Доказано е, че пълнозърнестите храни поддръжат холестерола в кръвта нисък и намаляват риска от диабет и рак.

2. Малки, „ситни” плодове

Цветните мънички плодове като боровинките например имат противовъзпалително действие и са пълни с хранителни вещества. Червената, синята боровинка и ягодите са нискокалорични храни, и в същото време богати на фибри. Също така тези плодове съдържат антиоксиданти, витамин С, фолиева киселина и калий.

3. Ядки

Хората се плашат от ядки, защото се страхуват от натрупването на мазнини. Истината е, че ако подбираме внимателно количеството, което си похапваме и избираме по-малки опаковки от избрания продукт, няма опасност да преядем. Достатъчни са само около 10 орехови ядки или 15 бадема, за да задоволят глада ни. Те са богати на омега 3 мазнини, белтъчини и витамин Е, които се грижат за доброто функциониране на имунната ни система. Нека хапваме по шепа ядки всеки ден, за да намалим риска от сърдечни заболявания!

4. Мляко

Млякото е богато на калций и витамин D, които осигуряват здравината на костите. Но не е само това – млякото може да помогне на тялото ни да използва мазнините за енергия (вместо да ги складира.) Ако сме на диета, можем да включим в дневното си менюто обезмаслено мляко.

5. Моркови

Наричат ги „едни от най-добрите зеленчуци”, защото съдържат фибри, витамин А, витамин С и бета каротин. Можем да ядем моркови всеки ден. Подобно на ядките, морковите също предпазват от сърдечни заболявания, благодарение на съдържанието на фолиева киселина.

6. Ябълки

Истина е: една ябълка на ден може да ни държи далеч от лекарите. Ябълките са добър източник на кверцетин – антиоксидант, който може да помогне за защитата на клетките от рак. Единственото важно е да не премахваме кората на ябълките! В нея се съдържат по-голямата част от хранителните вещества и витамините.

7. Спанак и зеле

Зелето е пълно с витамин К и има повече лутеин (който се грижи за здравето на очите) от спанака. Зелето можем да хапваме на салата или ако е замразено, да го добавим към супа.

8. Черен шоколад

Имаме повод за радост! Можем да хапваме по едно парченце шоколад всеки ден. Трябва да изберем вид, който съдържа 70 % какао, за да предпазим сърцето си от „лошия” холестерол.

9. Соя

Соевата ядка, която е вътре в шушулката на граха, е източник на протеини, фибри и е много полезна за сърцето. Някои изследвания дори показват, че редовното консумиране на грах можем да подобрим настроението си.

10. Зелен чай

Някои данни показват, че зеленият чай може да въздейства благоприятно на метаболизма ви. Той също е и добър източник на антиоксиданти. Но за да се извлекат ползите от зеления чай, трябва да се стремим да пием по две или повече чаши на ден.

11. Чесън и лук

Чесънът, лукът и празлукът принадлежат към едно и също семейство. Препоръчително е да се ядат всеки ден, за да поддържат здрава имунната система. Те също се грижат сърцето да бъде в отлично състояние, така че не трябва да се притесняваме от досадната им миризма и да приемаме от тях редовно. Те са полезни за нашето здраве!

12. Кисело мляко

Много е лесно да подарим на своя стомах необходимото дневно количество пробиотици. Нужна ни е само една кофичка кисело мляко. Трябва да изберем мляко с масленост до 2%, но да се уверим, че не е подсладено. Също така да проверим етикета, за да сме сигурни, че купуваме истинско кисело мляко, с което ще запазим здравето на храносмилателната ни система.

Инна Попова

Коментари за статията:

Автор Мнение

Nikolay Dimov

2014-08-28 07:36:39

Много полезна статия, благодаря ви! :-)

Публикувайте коментар за статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2024 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.