Статиите на 1001 Рецепти

Трио Ы: В руската традиция яденето е на почит!

Трио „ЬI” хармонично преплитат чувствен алт, кристален сопран и опушен медзо тембър и са истинско явление на музикалната сцена в България. С присъщ чар и завладяваща енергия докосват всяка възрастова категория. С богатия си репертоар от руската музикална съкровищница удовлетворяват и най–взискателния слушател /военни песни, песни от филми, руски романси, кабаретна руска музика, съвременен руски поп и др./.

През месец септември 2011г. възпитаниците на Училище за певци „D Stars” - Марина Драгомирецкая, Вася Попова и Златина Тодорова сформираха Трио „Ы”! Всяка една от тях открива себе си в огромната музикална палитра: Марина Драгомирецкая – джаз вокалист, Златина Тодорова – българска популярна музика, Вася Попова – блус певица, което не пречи да се развиват и като ансамбъл, а именно Трио „Ы”!

Младите талантливи момичета, като индивидуални изпълнители, са носители на престижни награди от Национални и Международни конкурси. Участници са в радио и телевизионни предавания, концерти, партита, специални събития. Активно се включват в благотворителни кампании.

Ето по малко за всяка:

Марина – Бакалавър по Дипломация и международни отношения /учи и магистратура по тази специалност/, както и магистратура: Музикални и мултимедийни технологии. Асистент е по Вокално майсторство и преподавател по Сценично поведение в Училище за певци „D Stars”. Тя е зелена по душа. Обича да готви.

Златина – Инжинер по горско стопанство. В момента учи магистратура: Стопанисване на горите и работи като Организатор по учебната дейност в ЛТУ. Солист е в Клуб за хора и народни танци. Преподавател по народни танци и администратор в Училище за певци „D Stars”. Колекционира всичко, върху което има ноти.

Вася – Учи поп и джаз пеене в НМУ „Панчо Владигеров”. Увлича се по театъра и танците. Учила е две години Балканистика, но е намерила себе си в музиката.

Как се запознахте, как ви хрумна идеята за това трио?

Злати:

С Вася и Маринка се познаваме от няколко години, „Училище за певци D STARS” ни събра в лицето на нашият вокален педагог и музикален продуцент Даниела Станкова.

Марина:

Идеята да създадем триото дойде съвсем естествено - като продължение на един ангажимент с руска програма преди повече от година.

Вася:

Започнахме постепенно да обогатяваме руския си репертоар и от 6 месеца сме Трио "Ы".

Откъде идва любовта към руската музика?

В: Майка ми е руски възпитаник и от малка съм израстнала в дом, високо ценящ руската култура въобще. Вкъщи вечно пеем и част от песните разбира се са руски.

З: Майка ми и вуйчо ми са завършили висшето си образование в Москва, покрай тях съм слушала доста руска музика. Мисля, че от там дойде и любовта ми към тази музика.

М: В жилите ми тече руска кръв и руският език е официален в нашето семейство – наред с българския. Освен това черпя вдъхновение от нашите приятели група "Грамофон".

Защо „Ы”?

М: Защото има един чудесен руски филм - "Операция Ы" - част от приключенията на главния герой Шурик (има още 2 филма с него), попадащ в най-невероятни ситуации. Освен това буквата "Ы" се среща само и единствено в руския език. Когато ни попитат: „Защо "Ы"?”, отговаряме с реплика от филма: „Чтоб” никто не догадался.”

Какво е за вас музиката?

В: Музиката е всичко онова, което осмисля факта, че съществувам.

З: Както се пее в една песен на Силвия Кацарова, която и аз изпълнявам, МУЗИКАТА - Това е моя свят, с песента аз живея!

М: "Аз пея, следователно съм".

Какво ви предстои в музикален план?

В: За сега поставяме фокуса върху това да се учим, да се развиваме, да израстваме... Отворени сме за всичко, което е или може да бъде част от този процес.

Кулинарията изкуство ли е?

З: Разбира се, че може да се погледне по този начин. Стига да се „практикува” с любов.

М: Лев Толстой определя изкуството като средство за комуникация между хората. Аз, например, обичам да готвя и да споделям храната си с близките ми хора.

Имат ли музиката и кухнята общи черти?

В: Любовта вероятно е безспорното общо. Необходимо е не само да се прави с любов, но и да бъде споделено.

З: Естествено, и двете са вид изкуство. Готвейки - пеейки , се получава очаквано добра комбинация!

М: Да, и в двете импровизациите са задължителни (в добрия смисъл на думата).

Умеете ли да готвите?

В: Умея...- силно казано. Да го кажем така – справям се прилично, когато стане напечено.

З: Не бих казала, че умея много, но приготвям определени неща за хапване добре.

М: Това е все едно да ни попитат: "Умеете ли да пеете?". Само "консумиращите" могат да кажат.

Трябва ли жената да притежава кулинарни умения?

В: Не считам, че нещо трябва да се третира като обезателно. Мисля, че всеки, който притежава кулинарни умения, притежава вид независимост. В този ред на мисли, плюс би било както за жените, така и за мъжете.

З: Според мен, не би било лошо, но не мисля че е задължително.

М: В славянската култура, ако една жена не може да готви, трудно ще си намери мъж. Може да не си кулинарен магьосник, но никой мъж няма да е щастлив, ако не можеш една мусака да му спретнеш. В руската традиция яденето е на почит. И пийването. Като всеки славянски народ, руснаците са много гостоприемни, приготвят много ястия и докато не се наядеш като попско дете, не те пускат да си ходиш.

Ето какви апетитни и изпитани руски рецепти ни споделиха момичетата:

Класически руски пирожки с разнообрана плънка

За тестото:

  • 1 яйце
  • ½ л. мляко
  • щипка сол
  • ½ чаша захар
  • 50 г мая
  • 60 г масло (или маргарин)
  • брашно

Начин на приготвяне:

Млякото се кипва и охлажда до телесна температура. Разтваряме в нея маята, добавяме солта, захарта, яйцето и малко от пресятото брашно, така че да се получи консистенция на боза. Разтапяме маслото и го добавяме. Разбъркваме добре сместа и оставяме да втасва (около 30 мин., така че да увеличи обема двойно). След втасването с остатъка от пресятото брашно замесваме меко тесто. Докато месим, потапяме отвреме навреме пръсти в слънчогледово масло, за да избегнем полепването. Пипаме нежно, галим тестото, в никакъв случай не го блъскаме. Оставяме тестото да втасва около час, покрито с кърпа, на топло. След като втаса (увеличи обема си двойно), изваждаме, омесваме, като отново топим пръстите в олио. Разделяме тестото на 20-22 части (топки), които разточваме внимателно на диаметър 16-18 см. Точим с точикла. Поставяме плънка. Тя може да бъде: задушено кисело зеле с праз; задушени гъби с лук; стъргани ябълки със стафиди и малко захар, други плодове. Оформяме пирожките като съединителния ръб поставяме отдолу. Подреждаме ги в тава с разтояние. Чакаме още едно втасване (30-40 мин.) и печем във фурна на 170-180 градуса около 30-40 мин. Готовите пирожки мажем с масло.

Пирог с картофи и кайма

За тестото:

  • 3 яйца
  • 1 водна чаша кефир (може да се замени с кисело мляко)
  • 1 водна чаша сметана
  • ½ ч. л. сол
  • 1 ч. л. бакпулвер
  • равна лъжичка хлебна сода
  • 120 г масло (маргарин)
  • брашно

За плънката:

  • кайма смес – 500 г
  • 1 глава лук
  • 2-3 картофа (едри)
  • Вместо кайма може да се сложи зеле

Начин на приготвяне:

Смесваме сметаната, кефира, яйцата, солта, содата и бакпулвера. Замразяваме маслото във фризера. Изваждаме го и го стържем в горната смес с ренде. Добавяме брашно до получаване на меко тесто. Половината от тестото разточваме и поставяме в тава, така че да се обраува „бордюрче”. На тънки слоеве режем суровите картофи (с белачка, за да се получат тънки шайби). Леко запържваме лука и каймата и ги подреждаме върху картофите. Посоляваме и добавяме черен пипер. Разточваме остатъка от тестото и поставяме отгоре. Защипваме ръбовете. Печем около 45 минути при 190-200 градуса. Някои пържат лука с моркови, нарязани на кубчета и тогава добавят каймата. В по-модерен вариант върху слоя картофи се полива кетчуп.

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2024 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.