Статиите на 1001 Рецепти

Приказка за щолен

Традиционният немски коледен сладкиш наподобява бебе, обгърнато в пелени. И това не е случайно. За първи път той е приготвен през 1329 г. в Наумбург за коледен подарък на местния пастор. Символиката в него е съвсем ясна - сладък хляб, който много прилича на младенеца. Ако трябва да бъдем съвсем точни - по онова време щоленът въобще не е бил сладкиш, а по-скоро безвкусно хлебно изделие за Рождественския пост. До днес е запазена само неговата форма. Приговянето на щолена е било напълно подчинено на каноните на църквата, която не е разрешавала през постите да се ядат масло и мляко. В него са слагали само вода, овес и олио, извлечено от цвекло.

Така приготвен, щоленът обаче не удовлетворил изискания вкус на благородниците. Затова през 1430 г. курфюрстът Ернст фон Заксен и брат му херцог Албрехт написали писмо до папа Николай V с молба да бъде вдигната забраната за използването на маслото при щолена. Наместникът на бога обаче отказал да удовлетвори молбата им.

Едва през 1491 г. папа Инокентий VIII разпространил така нареченото “маслено писмо”, с което разрешил вместо олио от цвекло да се употребява прясно масло. Но при едно условие - вярващите, които използват масло за щолена, да плащат обезщетение, като средствата се събират за построяването на катедралата във Фрайберг.

Идеята предколедният хляб, предназначен за постите, да се използва за празничната трапеза на самата Коледа, принадлежи на някой си Хайнрих Драздо, пекар в двора на Саксония. Той слагал в тестото много сушени плодове и така го променил завинаги.

Днес най-прочут е дрезденският щолен, който е и запазена марка, въпреки че в този град сладкишът се споменава за първи път 150 години след Наумбург. В архивите на саксонския двор се намира сметка, която удостоверява пазаруването на продукти за коледен щолен. Той е наречен Христов хляб или още щрицел. От 1560 г. в Дрезден съществува традицията пекарите да подаряват на своя господар щолен, дълъг 1,50 м.

През 1730 г. Август Велики заповядал за празника да се опече щолен, който да тежи 1,8 тона и да се раздели на 24 000 порции И досега традицията е запазена, като има определен ден през декември, наречен празник на щолена. Но въпреки желанието на дрезденските пекари всеки сам да има правото да пече и продава щолен, това им било разрешено едва след края на 30-годишната война.

Днес има различни разновидности на щолена - според това какви съставки участват в приготвянето му. Неизменно остава обаче правилото на 1 кг брашно да се слагат 500 г масло. Най-добре е, ако се използва овесено брашно в приговянето на коледния хляб. Прясното масло в никакъв случай не бива да се замества с маргарин. Необходими са още стрити бадеми, стафиди, лимонови и портокалови корички, както и всякакви други сухи плодове.

Дрезденски щолен

Продукти:
  • 700 г брашно
  • 250 г масло
  • 125 мл топло мляко
  • 5 с.л. захар
  • 1 ванилия
  • 1 яйце
  • 100 г захаросана портокалова и лимонова кора
  • 1 с.л. настъргана лимонова кора
  • 200 г нарязани бадеми
  • 250 г стафиди
  • 1 к.л. сол
  • 40 г мая за хляб
  • 1 с.л. ром
  • 1 щипка канела
За намазване:
  • 50 г масло
  • 50 г пудра захар

Брашното се пресява в купа. В него се оформя кладенче и вътре се слагат яйцето, захарта, разтопеното масло, топлото мляко, маята, ванилията, канелата, лимоновата кора и солта. Всичко се омесва добре и се прибавят захаросаните кори, ядките и маринованите в рома стафиди. Отново се омесва. Трябва да се получи твърдо, но еластично тесто. Ако е необходимо, се прибавя малко топло мляко или брашно. Тестото се покрива с кърпа и се оставя да втаса 2 часа на топло.

Върху набрашнена повърхност тестото се оформя като елипса, разточва се дебело и се прегъва на две. Слага се в тавичка, намазва се с вода и се оставя да втаса за втори път. След като удвои обема си, се поставя в средата на фурната да се пече около 15 минути на 200 градуса и още около час на 180 градуса, докато почервенее добре. Ако почервенява прекалено бързо, се покрива с алуминиево фолио. Още горещ, сладкишът се намазва обилно с масло и се поръсва с пудра захар.

Коментари за статията:

Автор Мнение

ginka

2012-12-20 15:27:39

Съобщението е изтрито (2012-12-20 15:28:04)

Публикувайте коментар за статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2024 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.