Статиите на 1001 Рецепти

Кои са авторите на новогодишните шедьоври

Най-добрите празнични блюда са създадени от истински фантазьори и в това няма нищо случайно – нали Новата година е единственият празник, който ни кара всички без изключение да проявяваме фантазия и да се превръщаме за малко в деца. Кога друг път можеш да видиш строгата учителка да се обсипва с конфети, а скучният чиновник да се катери по стълбичка, за да украсява сам с гирлянди своя хол.

Едва ли някой ще се учуди, ако нашият списък на новогодишните готвачи фантазьори се оглави с известния по цял свят готвач Оливие със своята наистина гениална салата, известна у нас като руска салата. Тази история е разказвана много пъти, затова няма да я разглеждаме като цяло. Но фактът си остава факт: рецептата на салатата Оливие е родена в резултат на мозъчна атака: нали в последния момент се оказало, че той няма с какво да учуди своите важни гости и човекът проявил фантазията си, като събрал всички хранителни продукти, с които имал под ръка, и така се получила най-вкусната новогодишна салата. И салатата „Оливие”, сътворена от французин, се превърнала в истинско руско национално ястие.

А националното ястие на италианската кухня е измислено не от знаменит готвач, а от абсолютно неизвестения дотогава пекар Тони. Просто на улицата, където се намирала неговата пекарна, тя не била единствената, както често се случва в Италия. Ден и нощ занаятчията мислел, как да изпревари конкурентите, и точно преди Нова година решил да атакува пазара. Пекарят постъпил като Оливие – събрал всевъзможни вкусотии – различни видове ядки, захаросани плодове, парченца шоколад и изпекъл своите знаменити кексове „панетоне”, които били изкупени мигновено и оттогава досега са националното италианско блюдо за нова година. Както и французинът Оливие, така и находчивият пекар увековечил своето име в наименованието на кулинарната си творба – в превод от италиански „панетоне” означава „хлябът на Тони”. Кексовете „панетоне” се пекат от тесто с мая, в което се слагат счукани ядки, захаросани плодове и шоколадови парченца.

Името на третия фантазьор – уви, историята не е съхранила, но повярвайте, плодът на неговата фантазия е не по-малко вкусен. Този трети готвач живял в Швейцария и бил смятан за ненадминат майстор в приготвянето на фондю – националното швейцарско ястие, основния компонент на което е разтопеното сирене от определен вид, в което се топят парченца хляб. На фондю в негово изпълнение идвали всички лакомници не само от Швейцария, но и от други страни. И така за една Нова година швейцарският готвач обещал да смае своите посетители с невиждано ястие. По-късно той се замислил над обещанието си и се оказал в задънена улица: нали ако не предложи фондю, той ще измени на коронното си ястие. След това ще престанат да го наричат майстора на фондюто и ще именуват по някакъв друг начин? А на амбициозния готвач не му се искало това. И тогава той се сетил за друг забележителен продукт, който се слави в Швейцария – шоколада. Какво било учудването на посетителите, когато от кухнята започнал да се носи горчивият аромат на шоколада и скоро целият ресторант се напълнил с него като с приказен дим... Готвачът взел за всяко фондю по 200 г млечен шоколад, 5 с. л. Прясно мляко, 50 г бял шоколад и, като разтопил целия шоколад на водна баня, добавил мляко и всичко старателно разбъркал. След това нарязал на неголеми парченца различни плодове: банани, круши, праскови, сложил в ястието цели ягоди и във всяко плодово парченце забол малка шпага, за да могат по-удобно да се топят в шоколада. Посетителите на ресторанта били във възторг и хвалели готвача, който успял да ги възхити, и едновременно с това да запази верността си към свое коронен кулинарен номер.

Като чул за находчивостта на швейцарския готвач, негов германски колега решил също да смае гостите си за нова година. „Яз ще поднеса торта вместо ордьовър”, - споделил той пред колегите си. „Ама че умник се извъди, - засмяли се те, и какво ще постигнеш? Само ще убиеш апетита на гостите си!” Но вместо отговор готвачът само тайнствено се усмихнал, а на Нова година представил на гостите си своята солена торта, която и досега е един от знаменитите немски новогодишни ордьоври. За такав аторта са необходими: 150 г брашно, 1 яйце, 100 г маргарин, 1/2 ч. л. сол, 500 г кашкавал, 1 скилидка чесън, 2 връзки магданоз и копър, връзка зелен лук, 250 г ръжен хляб, 6 пресни домата, 10 големи кръгчета салам, 12 маслини и 3 мариновани краставички. В брашното се слага маргарин (60 г), сол, 1 с. л. вода и се меси. Разточва се на кръг като кора, пробожда се с вилица на няколко места и се изпича на фурна при 200 градуса за 10 минути, след това се изважда от фурната и се охлажда. После се разбиват останалият маргарин с жълтъка, добавя се кашкавалът, прибавя се счуканият чесън и нарязаните на ситно магданоз, копър, зелен лук и всичко добре се разбърква. След това черният хляб се стрива на трохи, с половината от които се поръсва изстиналата кора. Отгоре се изсипва кашакавалената смес, изравнява се и й се придава формата на торта. Отгоре тортата се поръсва с останалите трохи от черен хляб и красиво се нареждат парченцата салам, тънко нарязаните домати, краставички и маслини. Тортата се нарязва на парчета и се поднася охладена.

Тези кулинари наистина са вярвали в чудеса, затова чудеса са се случвали с тях и техните фантастични рецепти ще живеят вечно, като в приказка.

Млечна торта

Продукти:
  • 12 меки бишкоти
  • 50 мл коняк или тъмен ром
  • 4 пакечета желатин
  • 50 мл вода
  • 2 кутии по 410 г кондензирано датско мляко
  • 100 г цедено кисело мляко
  • Подсладител на вкус
  • 2 ванилии
  • 1 пакетче кокосови стърготини
  • 50 г какао на прах
  • За декорацията:
  • устойчиви шоколадови капки
  • крокан
  • филирани бадеми

Конякът и водата се смесват. В този разтвор се топят бишкотите една по една и се нареждат в кръг – първо шест, и после още шест, във форма за торта.

Кондензираното мляко се разбива с прецеденото кисело мляко, ванилията, кокосовите стърготини и подсладителя. Желатинът се залива с вода и се оставя да набъбне, след което се излива в млечната смес и се разбива с нея. Сместа се разделя на две половини. В едната се изсипва разтвореното с гореща вода и охладено какао и се разбива. С получения крем се заливат напоените бишкоти и формата за тортата се поставя в хладилника да се стегне кремът. Щом това се случи, формата се изважда и върху кафявия крем се излива белият. Той се поръсва с устойчиви шоколадови капки и крокан. Формата отново се слага в хладилника и се оставя да престои в него 24 часа. След това пръстенът на формата се отстранява и тортата се украсява отстрани с филирани бадеми.

Коментари за статията:

Автор Мнение

Зайо Байо

2016-08-16 08:10:05

... бестселъра за здраве - книгата Завещавам Ви Здраве - търси в Гугъл - www . zaveshtavamvizdrave .  com

Публикувайте коментар за статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2024 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.