Добрин Атанасов: Само един готвач може да направи една жена истински щастлива!
Той е от онези хора, които умеят да се запечатат в съзнанието ти с усмивката си и с онази учудващо непринудена любезност, липсваща в повечето хора, които срещаме в ежедневието си. Срещхах го... в кухнята. В кухнята на хотел Метрополитън по време на снимки за едно предаване, в което и аз самата бях поканена да приготвя торта Добуш в компанията на истински професионалисти. Добри, както подсказва и името му, беше така добър да се включи в приготовлението, макар че това не беше част от ангажиментите му в този ден. Но Добри не е от хората, които могат да бездействат в една кухня. И докато заедно приготвяхме крема с 9 яйца и 300 грама захар на водна баня за тортата, Добри ми разказа за своя кулинарен път до тук.
Той е едва на 22 години, а вече има завидно отличие – през 2011 печели бронза на Национална кулинарна купа. Завършил е Професионалната гимназия по туризъм „Алеко Константинов” в Банкя и не е следвал чужди стъпки по пътя към това изкуство. Решението да се занимава професионално с кулинария е негово и се е запалил по готварството в следствие на кулинарните предавания и информацията в интернет, към които в началото е проявявал интерес.
Днес този интерес е негова професия и ако имате възможността един ден да го наблюдавате на живо как готви и с каква наслада създава храната, ще ви стане ясно, че Добри е успял да постигне онова, за което всички мечтаят – да обича работата си и да не я чувства като тежест, задължение или просто начин за постигане на финансова стабилност. В момента работи в хотел Метрополитън под ръководството на Андрей Стоилов, който е също толкова вдъхновяваща личност, от която човек би искал да почерпи опит. Добри е работил и с Андре Токев, от когото смята, че е научил изключително много и на когото дължи част от ентусиазма си.
На въпроса ми коя кухня е най-близка до сърцето му, Добри ми сподели, че иска да научи всичко в това изкуство и да умее да приготвя всяко възможно изкушение, което човек може да си представи. На мен веднага ми стана ясно, че човек като него не може да се ограничи само в определена категория ястия и реших да задам по-смелия въпрос „Какво е за теб кулинарията?”. Ето тук аз замълчах, защото отговорът беше доста изненадващ:
Кулинарията е... фетиш! В онзи смисъл на думата, в който фетишът е предмет на преклонение и безусловно признание. Но понякога кулинарията е и игра. Игра на нерви!
И други много вдъхновяващи истини ми сподели 22-годишният Добри. Когато си говорихме за кулинарията и вечното твърдение, че любовта на мъжа минава през стомаха, Добри ми разказа непоклатимата си теория, че любовта минава през стомаха и на двата пола, съответно умението да готвиш се оказва доста ключово. Нещо повече:
Жените в днешно време не гледат толкова каква кола караш, това е демоде. Жените днес проявяват интерес, ако можеш да готвиш шоколадово суфле. Това за мен е доста изгодно.
Потвърждавам. Едно шоколадово суфле носи далеч по-голяма наслада от разходката със скъпа кола. Но дали всички жени разсъждават така, това не мога да знам. Знам обаче, че Добри, след срещата ни, в която аз му споделих, че искам да ви разкажа за него, е решил да посвети вечерта си на готвене в чест на вас – феновете на „1001 рецепти”. Помолих го да ви приготви две апетитни рецепти, с които да ви зарадва и още първата вечер Добри ги е създал за вас. Снимките са негови, както и идеите за тези апетитни предложения:
Киш с патладжани, домати и козе сирене
Продукти:
- 500 г брашно
- 250 г масло
- 1 яйце
- 5 с.л. вода
- 1 щипка кимион
- 1 щипка сол
- 6 яйца
- 300 мл течна сметана
- 200 г козе или друго сирене
- 2 патладжана
- 2 домата
Първо се приготвя тестото за киша. За целта брашното, маслото, солта, кимионът, водата и яйцето се смесват в дълбокa купа и се разбъркват много внимателно до образуването на хомогенна смес. Тестото се разпределя равномерно на дъното и стените на форма за киш или порцеланова тавичка. Ако разполагате със силиконова форма, можете да използвате и нея.
Приготвя се плънката за киша. Доматите и патладжаните се измиват и се поставят в тавичка. Изпичат се в предварително загрята на 180 градуса фурна за около 20 минути. След това се изваждат, оставят се леко да се охладят, почистват се, обелват се и се нарязват на шайби. Подреждат се на дъното на киша, като се редуват - ред патладжани, ред домати. Заливат се със смес от разбитите яйца, течна готварска сметана и натрошеното или настъргано сирене.
Кишът се пече до пълна готовност в предварително загрята фурна на 180 градуса.
Тарталети с горски плодове
Продукти:
- 250 г бисквити
- 100 г масло
- брашно, колкото поеме
- 200 г сирене Крема или Филаделфия
- 100 г заквасена сметана
- 2 с.л. мед
- 2 с. л. пудра захар
- 200 г малини
- 50 мл сок от малините
Бисквитите се натрошават, смесват се с мекото масло и се разбъркват много внимателно. Получава се лепкава смес, към която постепенно на малки порции се добавя брашно, докато полученото тесто спре да лепне по пръстите. С него се запълват форми за тарталети, като целта е тестото да е равномерно разпределено на дъното и стените на формите. Те се поставят в предварително загрята на 180 градуса фурна и се пекат 5-6 минути, докато леко порозовеят. Оставят се леко да се охладят.
През това време малините се поръсват с пудрата захар и се оставят настрани да пуснат сок.
Крема сиренето, течният мед и заквасената сметана се смесват и разбъркват до получаването на хомогенна смес. След това към нея се добавя малиновият сок и отново се разбърква. С тази плънка се пълнят тарталетите и се поръсват обилно с горските плодове. Десертът се поднася веднага.
След тези две рецепти вероятно и вие като мен сте се уверили, че кулинарията има не само нужда от качествени продукти и добри идеи, но и от ентусиазъм, с който да творим. Добри има цялата емоция, необходима за истинското творчество в кухнята. Успял е да запази онзи детски пламък на мечтата си и е успял да я превърне в реалност, която го заобикаля всеки ден.
Сандра Алексиева