Статиите на 1001 Рецепти

Баланс в храненето на нашето дете

Когато говорим за рационалното хранене, се обединяваме около думата баланс. Всички знаем за хранителната пирамида, която има хиляди вариации на рисуване. Общо взето в опростен вид изглежда така, както е показано тук:

Това, което ни стряска и срещу което се изправят всички, е, че тя е неприложима. Няма човек, който да знае какво да прави с тези проценти и лесно и бързо да може да ги приложи на практика, без да губи време в смятане на калории, теглене с теглилки. В крайна сметка не сме длъжни да сме специалисти и да ходим с калкулатор в джоба. И как точно да обясним на едно дете този каламбур?

15% плодове – от какво? Как се смята, има ли значение какъв е плодът, кога да се яде този плод? Това важно ли е? Като средно статистически човек с милион задачи на главата всеки търси рационалност и приложимост на дадено знание. Той отхвърля нещата, които го затормозяват и които не може да приложи.

От пирамидата обаче се виждат няколко основни неща:

  • Тя не може да е еднаква за хора на различна възраст и с различни заболявания
  • В храната трябва да преобладават зърнените храни
  • Трябва да се консумират плодове и зеленчуци
  • Основен източник на протеини трябва да са млякото и млечните продукти, по-малко месото и рибата
  • Сладкишите трябва да са 5%, каквото и да значи това
  • Не е много ясно къде слагаме зехтина и ядките
  • Трябва да потърсим друга пирамида

Видно е, че храненето на обяд е най-основното през деня. Когато го пропуснем, организмът се опитва да компенсира и при остър глад, търси силните въглехидрати. Когато децата ни закъснеят с обяда, нормално и да се нахвърлят на хот-дога.

Кутиите за храна, които нашият екип препоръчва - LunchBox, правят нещата доста по-лесни за обедното хранене на ученика.

Вече не са нужни мерки и теглилки. Просто се пълнят кутиите, които са оразмерени и са достатъчно като количество за един добър и балансиран обяд. Просто, лесно и забавно.

Погледнете обяда на детето си и преценете какво то не яде от тези неща. Ако трябва, поговорете със специалист.

Ако храната му се различава от предложената схема, имате нужда от помощ. И знайте, че не сте сами. Около 90% от децата в момента имат проблем. Вие сте неговият родител и вие единствено сте отговорни за неговото здраве. Ако детето ви не се храни правилно, причината е във вас. Колкото по-рано осъзнаете този факт, толкова по-бързо ще предприемете мерки, за да се справите и преодолеете кризата.

Съвет:

Не се примирявайте. Борете се. Не си търсете извинения. Нямата такива. Имате допуснати грешки, които ще поправите. Това е лесно за вас. Вие сте направили толкова много неща. Потърсете помощ. Следващият път ще обсъждаме порциите за закуска и вечеря.

Продукт на фокус: Киноа

Тя е добър източник на магнезий и желязо. Има мека текстура и прилича на ориз и кус-кус. Има най-високо съдържание на протеин от всички останали зърнени храни. Има 8 основни аминокиселини и най-нисък гликемичен индекс в сравнение с останалите зърнени храни. Прилага се с успех както на закуска, така и на обяд със салатата. С успех може да се използва и в супите. Като начало можете да заместите с нея ориза. Преди да готвите киноа, трябва добре да я измиете или да я нагреете на котлон в горещ тиган. Чудесно се комбинира с босилек, балсамов оцет, соев сос, лимон, зехтин, моркови, тиквички и краставици, зелени салати, домати, сушени плодове, кокосово мляко, къри, канела, ядки и семена.

Готвене:

Вари се. Сервира се топла или студена, овкусена или без добавки. Като самостоятелно ястие или като добавка съм супите, салати или предястия.

Спасител на време:

Сварете по-голямо количество в неделя и ползвайте през седмицата, когато ви потрябва.

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2024 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.