Статиите на 1001 Рецепти

Крушата

Вкусовата стойност на този плод, който древните гърци наричали „храна за боговете”, е известна от хилядолетия. Той не губи ценните си качества дори в сушено състояние, а тези качества е трудно да се изброят.

Полезни свойства

В крушата има повече фруктоза, отколкото глюкоза и затова тя е добра при нарушения на работата на задстомашната жлеза. Тя задължително се включва в диетите при затлъстяване и захарен диабет. Уникалните етерични масла в нея повишават защитните сили на организма и препятстват инфекциите. Органичните й киселини подобряват процесите на храносмилането и обмяната на веществата. Йоните на калия отговарят за нормалното функциониране на сърцето и мускулите, както и за регенерацията на клетките. Всичко останало можете да си го представите и сами, като вземете под внимание, че в крушите се съдържат витамините А, В1, В2, Е, Р, РР, С, каротин, фолиева киселина, минерални соли на желязото, мангана, йода, кобалта, медта, калия, калция и още много други. Единствено в плодовете на крушата се съдържа арбутин, който извежда солите на тежките метали от организма на човека. Затова хората, които живеят и работят в замърсена среда, трябва да изяждат поне по една круша на ден и особено в ранната пролет.

В плодовете на крушата се съдържат уникални етерични масла, биологично активни вещества, които повишават защитните сили на организма, противостоят на инфекциозните заболявания, оказват противовъзпалително действие и дори се борят с депресията. В крушата има много макро- и микроелементи: например желязо, необходимо за синтеза на здравите кръвни клетки. Затова се препоръчва да се консумират круши при бързо настъпване на умора, световъртеж, учестено сърцебиене, възникващи при засилено физическо натоварване, а също и при загуба на апетит, при напукване на устата в ъгълчетата, лошо зарастване на раните и дори при чувствителност към студ - всичко това са симптоми за недостиг на желязо в организма.

Отварите, компотите от сушени круши са богати на тиамин, което е полезно при разстройства на стомашно-чревния тракт. Пресните круши съдържат достатъчно груби хранителни влакна, което засилва перисталтиката на червата и по тази причина круши не се ядат по време на разстройство. Но затова пък при запек крушата е добре дошла!

Крушовите компоти са полезни също и при възпалителни заболявания на пикочните пътища - тази напитка повишава диурезата, действа благотворно върху пикочния мехур. При анемия е полезно всеки ден да се изяждат по две големи круши на обяд като десерт. Плодовете трябва да се обелят, меката им част да се намачка и да се смеси с 2 ч.л. мед. Крушата лекува и остър бронхит: в чаша крушов сок се излива десертна лъжичка шипков сироп и от тази смес се пие по половин чаша три пъти на ден. Крушата помага и при екзема, ако нейната мека част системно се слага върху мястото на поражение. Крушовото лечение може да се провежда практически през цялата година, тъй като плодовете при сушене запазват почти всички биоактивни вещества.

Знаете ли, че...

  • След като сте изяли круша, нe бива да пиете вода, както и не бива да ядете тежка храна и месо.
  • Една средна круша съдържа 10% от дневната норма за потребление на аскорбинова киселина (витамин С). Покрай своята общоизвестна роля на борец с инфекциите витамин С подпомага заздравяването на раните, снема отоците и синините.
  • Меката част и кожицата на една средна по големина круша - това са 4 г ценна целулоза (под формата на пектин), което съставлява 16% от препоръчваната от специалистите дневна норма. Целулозата подпомага нормализирането на равнището на кръвната захар и подобрява храносмилането. Категорично не се препоръчва да се ядат круши на гладно. Стара източна пословица гласи: “Ябълка сутрин е роса за сърцето! Круша сутрин е отрова за сърцето!”

Тест за зрелост

Купените в магазина или на пазара круши са се оказали недозрели? Нищо страшно! Една от особеностите на крушите е, че те не узряват непременно на дървото, а след като бъдат откъснати. Крушата може да се провери дали е зряла по следния начин. Натиснете леко плода в основата му. Ако меката част се поддава на натиска, значи крушата е узряла и сочна. Ако не, сложете я в пакет, покрийте я и я оставете в топло помещение. Ако пък искате да забавите узряването й - сложете я в хладилника.

За кулинарния тефтер

Круши във вино

Продукти:
  • 2 ч.ч. мускатно вино
  • 1 неголяма глава червено цвекло, обелена и нарязана на парченца
  • 10 с.л. захар
  • 2 ч.л. лимонов сок
  • 1 пръчица канела,(около 5 см)
  • 2 дафинови листа
  • около 1 кг круши, обелени и почистени от семенцата, разрязани по дължина на половинки.

В една тенджера се кипват виното със захарта, червеното цвекло, лимоновия сок, канелата, дафиновите листа. Разбърква се, докато захарта се разтопи. Добавят се крушите и тенжерата се захлупва. Огънят се намалява. Внимателно се разбърква и се чака крушите да омекнат, а течността да се превърне в сироп за 35-40 минути. Крушите се изваждат и слагат в чиния. Канелената пръчица и дафиновите листа се отстраняват от сиропа и с него се заливат крушите. Оставят се да изстинат в сиропа половин час.

Съвет: Такива круши може да се приготвят денонощие преди поднасянето им на трапезата и да се съхраняват до това време на стайна температура.

Вариант 2

Продукти:
  • 8 круши
  • 4 ч.ч. червено вино
  • 3 ч.ч. захар
  • 5 бутона карамфил
  • 15 зрънца розов пипер

Крушите се обелват и почистват от семената. Заливат се с виното. Добавят се захарта, карамфила, пипера и се варят 25 минути на слаб огън. След това се охлаждат. Крушите се изваждат, а сиропът се вари, докато стане на половина. При поднасяне крушите се слагат в чиния и се заливат със сиропа. Украсяват се с листенца мента.

Сладко от круши

Крушите се измиват, обелват и почистват от семената, нарязват се на парченца, бланшират се в кипяща вода 5-6 минути. След това се охлаждат и се пускат в захарен сироп. Варят се три пъти с прекъсване от 4-5 часа. В края на варенето се прибавя лимонена киселина. На 1 кг круши - 1 кг захар, 1 ч.ч. вода и 2-3 г лимонтузу.

Крушов джем

Крушите се обелват, почистват се от семената и нарязват на малки парченца. Слагат се в съд, заливат се с ябълков сок, добавя се захар и се варят на слаб огън при постоянно бъркане. На 1 кг круши - 1 ч.ч. ябълков сок, 1 кг захар.

Крушови цукати

Твърди, недозрели круши се нарязват бързо с неръждаем нож, заливат се с подкиселена вода (на 1 л вода 3 г лимонтузу). Варят се в тази вода 5-10 минути. След това се отцеждат и измиват със студена вода. Сварява се захарен сироп. Във врящия сироп се пускат крушите. Оставят се в него 5-6 часа на студено място. След това се варят 4 пъти по 5-6 минути с паузи от 8-10 часа. В края на варенето се добавят лимонтузу на вкус и ванилия. Готовите цукати престояват в сиропа 10-15 часа, отцеждат се и се поръсват обилно със захар. Съхраняват се в буркани или кутии. На 1 кг круши - 1,1-1,2 кг захар, 3 ч.ч. вода, лимонтузу и ванилия на вкус.

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2024 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.