Чешката кухня - кулинарно чудо с обикновени продукти
Традиционната чешка кухня звучи малко необичайно за българския стомах. Нейните ястия са мазни, солени, калорични, но въпреки това прекрасни.
В Чехия трябва да ходят само хора, които не се страхуват от затлъстяване или такива, които искат да се „поправят”. Цялата храна, която се предлага в чешките заведения за обществено хранене, включва тестено, мазно или сладко.
Супите

Чехите имат едно особено правило за супите – лъжицата в тях трябва да стои изправена. И това се постига, благодарение на добавеното брашно, грис или зеленчуково пюре. Брашното не се изсипва направо – от него се приготвя „ишка” – разтваря се във вода. В някои случаи брашното първо се запича и тогава ишката става тъмна. Тази смес се излива в супата и тя се вари, докато брашненият вкус изчезне. Практически всички зеленчукови и рибни супи в Чехия са на принципа на пюрето. Най-често това пюре се приготвя ат сварени зеленчуци, които се заливат с прясно мляко и поръсват с брашно. Най-често в менюто на ресторантите тези супи фигурират под наименованието „кремова полевка”.
Кнедлики

Гулашът
Меко и сочно задушено месо. Чешкият гулаш се различава от унгарския, но той е достоен за вниманието на ценителите. В традиционната чешка кухня има много разновидности на това вкусно ястие. Гулашът може да бъде телешки, свински, заешки, асорти, ловджийски, селски и т.н.
Най-често в чешките кръчми и ресторанти се поднася телешки гулаш. За приготвянето му се използват парченца месо от различни части на телето, добавя се млян кимион или счукан чесън, червен пипер и всичко се задушава на бавен огън. Когато месото омекне, полученият при готвенето сос се подправя с брашно, доматено пюре и се вари още.
Гулашът се поднася с кнедлики: те са нужни, за да поемат ароматния горещ сос.
Сосове и подправки

Подправките са се появили в чешката кулинарна традиция благодарение на търговците, които обикаляли света, и на кръстоносните походи. Рицарите и турците донасяли от далечни земи ароматни корени и листа, които можело да се добавят в храната. Естествено, подправки през средновековието можели да си купят само заможните чехи. Така ароматната храна се превърнала в признак на богатството: колкото по-силно ухаела тя, толкова повече пари имал този, който си я позволявал. Именно за това във всичките традиционни за чешката кухня ястия се слагат толкова много подправки. Найпопулярните чешки подправки са оцетът, горчицата и хрянът. Разликата е само в рецептите и пропорциите. Чехите си сипват много оцет, а горчицата и хрянът не са чак толкова остри при тях.
Най-популярните аромати, които се използват в чешката кухня, са кимионът, майраната, босилекът, ментата и салвията.

Месото
От традиционните студени месни ордьоври си струва да се отделят „тлаченка” и „утопенчи”. И двете блюда се консумират изключително с бира. Без пенливата напитка е трудно да се ядат, поради изобилието на оцет в тях. По тази причина хората с чувствителни стомаси не е желателно да ги употребяват. „Утопенчи” са мариновани наденички, много мазни и ароматни. „Тлаченка” се реже на парченца като колбас, поръсва се гъсто с нарязан лук, пипер и се подправя обилно с оцет. Това съчетание може да се „загаси” само с халба качествена бира...
Друг вид традиционна бирена закуска са пържените колбасчета – „клобаса”. Те се продават във всички бирарии и задължително са горещи с хрупкава коричка.
Колбасите в чешките бирарии е прието да се ядат с ръце, като се топят в горчица.
Едно от най-знаменитите ястия от чешката традиционна кухня е свинското краче – „колено”. То се пече в бира, обикновено се поднася в керамичен поднос със сос или върху дъска с хрян и горчица.
Кашкавалите
Те заемат особено място в съвременната чешка кухня. Любимото вегетарианско ястие на чехите е печеният кашкавал. Най-често става дума за холандски кашкавал. Наистина той е много вкусен, но... страшно калоричен.