Статиите на 1001 Рецепти

Къмпинг на море или планина – кулинарни идеи и съвети

В сезона на отпуските много от вас избират да организират всичко сами и да се насладят на приключение сред природата, в което всичко, включително храната, е въпрос на добра организация и опит в къмпингуването. Какви обаче са правилата при къмпингуване на планина или море? Нека започнем с основните правила за хранене през лятото, които важат както на морето, така и в планината:

  • избягвайте да ядете късно вечер, дори и да будувате и да се забавлявате до по-късно през нощта;
  • акцентирайте върху суровите плодове и зеленчуци;
  • пийте много вода, защото в топлия сезон тялото се дехидратира бързо;
  • ако вие сте в отпуск, нека и стомахът ви е в отпуск - не го натоварвайте.

Важно за безпроблемното изкарване на къмпинга е правилното предварително планиране и пазаруване. Снабдете се с качествени български и възможно най-пресни и издръжливи плодове и зеленчуци. Можете да го направите, пазарувайки в BILLA, за да си осигурите необходимия минимум от добри храни. Освен свежи плодове и зеленчуци, BILLA ще ви предложат и практични идеи за рецепти в летния брой на "Кулинариум". Списанието е чудесна алтернатива за четиво сред природата, когато нямате достъп до интернет, а под ръка са ви нужни практични кулинарни идеи. Друга основателна причина да разгледате „BILLA Кулинариум” са талоните за отстъпки в него, с които ще спестите при пазаруване в BILLA. Така хем ще имате интересно четиво на къмпинга, хем ще вложите спестените пари в по-дълъг престой сред природата. А докато планирате море или планина, разгледайте съветите за хранене в двете посоки за къмпингуване:

Какво да хапваме на морето?

За да сте сигурни, че ще изкарате приятна почивка на морето, ще хапвате вкусно и няма да имате болки или подут стомах, най-важно е да слушате собственото си тяло и да се съобразявате с личното си ежедневие. Макар това лято да ни изненада с по-малко слънчеви дни и повече дъждовни, все пак в горещините трябва да се приемат повече храни с охлаждащ ефект. Такива са пресните плодове и зеленчуци, които освежават, засищат, но и поддържат лекота в стомаха, действат добре на храносмилането, имат високо водно съдържание, което хидратира организма и са нискокалорични. Българските градини изобилстват от плодове и зеленчуци. Затова и изборът е голям. Плодовете са бонбоните на природата. Затова поне през лятото заменете вафлите с нещо по-близко до естественото - ягоди, боровинки, кайсии, малини, праскови, пъпеши, дини и др. Летните студени супи са добър избор както за обяд, така и за вечеря. С какво може да ги направите:
  • краставици - за таратор
  • домати - за гаспачо
  • цвекло - за борш

Тези супи са много вкусни студени. В таратора дори може да добавите допълнителни кубчета лед за охлаждане.

Избирайте плодове и зеленчуци, които са български. Теорията, че организмът разгражда най-бързо и лесно локалните храни, е доказана и все повече хора предпочитат именно добре познатите традиционни вкусове, пред тези от екзотични, вносни продукти. На салата или в лятно леко ястие с няколко яйца, може да хапвате целина, патладжани, тиквички, чушки, домати и др. Овкусявайте с пресни, нарязани на ситно зелени подправки - магданоз, чубрица, босилек, риган, мента.

Ако не спирате с тренировките и през лятото или просто имате нужда от по-засищаща храна, изберете такава, богата на растителни протеини. Те се съдържат в храни като киноа, боб, леща, грах и нахут. Ако не искате да губите време от лятната си почивка край печката, спокойно може да ги хапвате и от консерва. Внимавайте каква марка избирайте и четете съдържанието на етикетите.

Какво да хапваме в планината?

Докато обикаляте планинските хребети, тялото ви има нужда от бързо доставена енергия и повече сила. Чистото месо (филе, бонфиле) - пилешко, телешко и риба, е дозата храна, от която в най-концентриран вид ще получите всичко това. Сварено или запечено на барбекю, в кутия за храна или като пълнеж за сандвич, качественото месо е най-питателната храна за активните планинари. Сушените, варено-пушените колбаси и различните видове сирена също са подходящ вариант храна, която да сложите в планинарската си раница. Зеленолистните - кейл, спанак, лапад, ще ви осигурят по-добро и чисто дишане. Със сигурност хората, които прекарват лятната си почивка високо в планината, имат нужда точно от това.

Медът и ядките са храната, която може бързо да ви достави енергия, за да продължите своя преход. Това са и основните съставки, от които може да си направите домашни енергийни барчета или бонбони, за да се подкрепяте по време на път. Допълнително може да добавите различни супер храни - мака, чия, както и семена - ленено, коноп, кокосови стърготини, и др.

Водата е особено важна съставка от храненето, независимо дали сме на море, или на планина. За да добавите още ценни съставки към жизненоважната течност, сложете в нея резен лимон, краставица, ягоди, киви, спанак. Така добавяте допълнителни нутриенти и променяте неутралния вкус на водата.

Слушайте тялото си и то ще слуша вас.

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2024 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.