Статиите на 1001 Рецепти

Селен срещу рака и стареенето

Обичате ли морските дарове! Имате добър вкус. Тези продукти са богати на селен – минерала, който намалява риска от рак.

Откритието станало случайно. В един от районите на Китай статистиката на заболеваемостта от рак на белите дробове била значително по-висока, отколкото в другите райони. Специалистите започнали да търсят причината и нищо не открили... освен едно: в тази местност почвата била прекалено бедна на селен. А доколкото хората и в този райони, и в съседните се хранели за сметка на малките си лични стопанства, то съставът на почвата непосредствено оказвал влияние върху тяхното здраве.

Заинтересовани, изследователите изучили данните за провинцията, където съдържанието на селен в почвата било най-високо, и се оказало, че хората там много рядко боледуват от рак на белите дробове. А проведени по-късно изследвания демонстрирали, че допълнителното въвеждане на селен при опитни мишки намалило заболеваемостта от различни видове злокачествени образувания почти 7 пъти!

Изследванията се повтаряли още много пъти и те потвърдили, че селенът е едно от малкото вещества с доказан профилактичен ефект по отношение на рака.

Как действа?

През последните години цяла лавина от научни работи потвърди способността на селена заедно с витамин Е и витамин С да защитава от пагубното действие на свободните радикали. Тази триада е необходима за производството на главните антиоксиданти. И следователно селенът може да се смята не само за противораков агент, но и за активен аткиоксидант, препятстващ страеенето на клетките и организма като цяло.

Суперселенов обяд

Той съдържа също така адекватно количество витамин С и Е за най-добро използване на селена.

  • Салата от калмари с кафяв ориз и лук
  • Супа с агнешки бъбреци
  • Риба, печена във фолио, с гарнитура от ароматна зеленина и сладка червена чушка
  • Настойка от шипки и няколко ореха

Високото равнище на селена и най-важните витамини намаляват риска от артрит и пораженията на кръвоносните съдове, инфаркт и инсулт, пази от катаракта и въобще от влошаване на зрението, включително и на старческото.

Освен всичко друго селенът помага на организма да се избави от тежките метали – олово и живак. Хората, които живеят в неблагоприятни екологични условия, трябва непременно да осигурят на организма си селен. Също както на служителите, чиято работа е съпроводена с нервен стрес: селенът наред с ацетил-л-карнитина, цинка и витамин А и С намалява равнището на хормона на стреса – кортизола.

Накрая – да вземем такъв проблем, като окисляването на липидите, или, казано по-простичко, изгарянето на мазнините. Този процес тече не само в кухнята, но и в организма. Но ако похабеното олио в кухнята може да се изхвърли, какво да правим с мазнините в нашето тяло, развалили се в резултат от прекисното окисление на липидите? Та нали те се отлагат по стените на кръвоносните съдове. Отговорът е все същият: да приемаме витамин Е и селен.

Колко селен ни е нужен?

50–70 микрограма (мкг). Това е много малко количество, което без особени усилия можем да получим от храната.

Удар по холестерола

Жителите на Гренландия използват много тюленова мазнина и тяхната своеобразна диета не причинява никаква вреда на здравето им благодарение на това, че тюленовата мазнина е изключително богата на витамин Е и селен. Както показват изследванията, равнището на селена в организма на гренландските ексимоси е 10-20 пъти повисоко в сравнение с европейците и амриканците, а равнището на холестерола е значително по-ниско.

Когато забележителните профилактични свойства на селена привлекли вниманието на учените, те започнали да го препоръчват в доста големи количества: 100-200 мкг на ден. Някои специалсти сочат дори цифрата 400 мкг на ден – за максимална защита; в случаите, когато селенът е необходим, за да върне обратно вече започналата болест, те без колебание увеличават дозата двойно.

Само че трябва да се знае – в големи количества (над 100 мкг, т.е. 1 мг) селенът може да бъде токсичен, ако такива дози се приемат продължително време.

Като правило селенът трябва да се пие в съчетание с витамин Е – това повишава ефективността и на двете средства. И обратното – недостигът на витамин Е не дава на организма възможността да усвоява селена, дори ако той се приема във високи дози.

Същото се отнася и до витамин С- тъй като той не се натрупва в организма, трябва да си го набавяме всеки ден. Така че ако искате максимално да използвате предимствата на селена, не забравяйте за пресните салати с нерафинирано растително масло и лимонов сок, както и за ядките и семките (желателно е те да не са пържени).

Как да си го набавяме?

Отличен източник на селен са морските дарове, при това не само мекотелите, но и рибата. Въобще минералът се съдържа предимно в протеиновите продукти, особено черния дроб и бъбреците, както и в червеното месо.

Зърнените храни, семките, ядките също могат да бъдат добър източник на селен, ако почвата върху която са расли, е била богата на този минерал. Но да се провери това е трудно и в домашни условия няма как да се направи. Затова не забравяйте за скумрията и рибата тон, мидите и калмарите, котлетите и карантията.

За вегетарианците няма да е излишно да приемат селен на таблетки. Специалистите препоръчват L-селенметионин, който се усвоява добре и напълно. Може да се използва натриев селен – и едното , и другото в дози от 100 до 200 мкг на ден.

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2024 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.