Статиите на 1001 Рецепти

Киви - минимум калории, максимум полезни вещества

Този плод чудо се отнася към така наречените екзотични плодове. Преди 15 години той не беше особено познат. Има много интересен факт, свързан с първия внос на киви в бившия СССР – през 70-те години на миналия век съветски митничари, като видели сандъците със странни кафяви топки, се уплашили и извикали сапьорите на помощ. Киви е китаец по произход, но е новозеландски възпитаник. Роден е едва преди 100 години. В началото на миналия век някой си А. Елисън получил от Китай подарък – семена от маймунска праскова. И човекът се заел да усъвършенства растението. Процесът продължил три десетилетия. Докато най-накрая се получил храст с плодове, които ние днес наричаме киви.

Впрочем ако не беше световната промишлена криза от 30-те години на XX век, едва ли щяхме да познаваме вкуса на зеленото чудо: киви се отглеждал сам за себе си и едва финансовите неуредици наложили мисълта за плода като източник на доход. И наистина струвало си да се помисли за това. Киви расъл непридирчиво, давал обилна реколта, а се съхранявал в неподходящи условия по няколко месеца. Така с течение на времето за киви научил целият свят. А плодът се сдобил със своя история.

Из живота на киви:

Наричат го китайска ягода или китайска праскова. Наименованието „киви” му е присвоено от износителите от Нова Зеландия в чест на нелетящата птица киви, която външно напомня за този плод: тя е без криле и е покрита с кафяви пера. В Китай, родината на киви, местните селекционери се опитват да отгледат плод с рубинова мека част. В Европа киви е вторият по популярност тропичен плод. Събирането на плодовете за новозеландците, световните доставчици на киви, е общонационално събитие. В дните на брането към работниците се присъединяват туристи и студенти и всичко приключва с всенародно веселие и пищни фойерверки.

Какво съдържа?

  • захари, органични киселини, пектинови вещества, целулоза, флавоноиди,
  • много магнезий, калий и желязо, фосфор,
  • витамини А и D, С, Е, В2, В3, В6, бетакаротин, фолиева киселина.
  • главното достойнство на плода е витамин С, който е в огромни количества в него. 100 г киви (понякога това е само един плод) покриват нашата дневна потребност от витамин С. Затова киви защитава организма от инфекции, укрепва имунната система. В съчетание с магнезия витамин С поддържа сърдечната функция. Освен това магнезият регулира клетъчната обмяна, поддържа устойчивостта на организма при стрес.
  • в състава на плода влиза и растителният фермент актинидин, който подобрява усвояването на протеините. Диетолозите определят киви като идеалния баланс от минимум калории и максимум полезни вещества. Но не бива да забравяме, че злоупотребата с този плод може да предизвика алергична реакция.

Киви намалява риска от онкологични заболявания и болести на сърдечно-съдовата система (коронарна недостатъчност, хипертония). Норвежки учени установиха, че този плод изгаря мазнините, блокиращи артериите, което намалява риска от образуване на тромби. Норвежците съветват всеки ден да се употребяват в храната 2-3 плода киви. Ефектът от такава диета се проявява след 28 дена – за този срок намалява рискът от образуването на тромби и равнището на вредните мастни киселини в кръвта. Такива свойства приравняват киви с аспирина, който се използва за същите цели! В традиционната китайска медицина киви (или поскоро неговият прародител – китайската ягода) отдавна се прилага за подобряване на храносмилането, профилактика на ревматологичните заболявания, предпазва от образуване на камъни в бъбреците, намалява нервността, забавя побеляването на косата. В някои страни плодовете на киви се ползват като стимулиращо и възстановяващо средство за спортисти.

Как да го избираме?

Берат се твърди, но за зрели плодовете се смятат тогава, когато са леко меки, без бръчки по кожицата, а при натиск тя леко поддава. Ако плодът е прекалено твърд, това означава, че не е дозрял. Ако плодът на пипане е гъвкав, но не размекнал се и не изсъхнал, той може да се яде – достатъчно сочен и сладък е. Не забравяйте да го помиришете: ако издава аромат на банан, ягоди и лимон – това е признак на зрелост. Киви се съхранява в зеленчуковото отделение на хладилника в хартиен пакет. Плодовете му не обичат съседството с други плодове и хранителни продукти. Ако искате вашите киви да доузреят в домашни условия, сложете ги в плато с банани или портокали.

Киви в кулинарията

Този плод се използва във всички кухни по света. Ето няколко специално подбрани рецепти с киви.

Конфитюр от киви и ягоди

(Руска кухня)

Продукти: 600 г киви, 750 г зелени ягоди, 4 с. л. лимонов сок, 1 с. л. настъргана кора от лимон, 500 г захар, 3 с. л. сироп от миризливо еньовче

Плодовете се обелват, разрязват по дължина на 4 части, а след това на парченца. Почистените ягоди се смесват с лимоновия сок и се пюрират. Пюрето се смесва с плодовете киви, лимоновата кора и захарта. При постоянно разбъркване тази смес се вари на силен огън 1 минута. След това се снема от котлона, добавя се сиропът и веднага се излива в предварително подготвени бурканчета, които плътно се затварят с капачки. Стерилизират се 5 минути.

Десерт с киви

(Японска кухня)

Продукти:
  • 100 г масло
  • 70 г пудра захар
  • 1 жълтък
  • 200 г брашно
За лимоновия варен крем:
  • 3 жълтъка
  • 90 г захар
  • 60 г брашно
  • 400 г топло прясно мляко
  • 1 с.л. лимонов сок
  • 1 с.л. ликьор
За желето:
  • 1 ч.л. желатин
  • 1 ч.л. захар
  • 1 ч.л. ликьор
  • няколко листа мента
За украса:
  • 3 обелени киви
  • няколко ягоди

Маслото се разбива със захарта до еднородна бяла смес. Прибавя се жълтъкът и добре се разбърква. Изсипва се брашното и се разбърква с дървена лъжица. Оформят се топки и се слагат в хладилника за 15 минути. Фурната се загрява до 200 градуса. Топките се разточват и от тях се оформят „чинийки”. Тестото се пробожда на няколко места, за да не се издува по време на печенето (10 минути). Огънят се намалява и „чинийките” се пекат 7-8 минути. Изваждат се от фурната и се оставят да се охладят.

За лимоновия крем: Жълтъците се разбиват и претриват със захарта. Прибавя се брашното и се разбива до еднородна смес. Налива се млякото, разбърква се и цялата маса се прецежда през сито. Нагрява се на среден огън при постоянно разбъркване с дървена лъжица. Когато започне да се сгъстява, се бърка много внимателно, за да не загори. Щом започне да прави балончета, се снема от огъня. Наливат се лимоновият сок, ликьорът и се разбърква. Опечените „чинийки” се намазват с крема, върху който се слагат ягоди.

За желето: Желатинът заедно със захарта се разтваря на водна баня в 100 мл вода. Щом се снеме от котлона, се прибавя ликьорът. С полученото желе се поливат плодовете и се украсяват с ментови листа.

Пица с киви

(Италианска кухня)

Продукти:

За тестото:
  • 1 ч.ч. брашно
  • 2-3 с.л. захар
  • 140 г масло
  • 1 жълтък
За пълнежа:
  • 6-8 плода киви
  • 1 ч.ч. сметана
  • 150 г пудра захар
  • 2 яйца
  • 50 мл коняк

Маслото се нарязва на кубчета. Към него се прибавят останалите продукти и се омесва еластично тесто, което се оставя на студено за половин час. След това се разточва и поставя във форма за печене с незалепващо покритие. Пробожда се на няколко места с вилица и се пече 10 минути. Изважда се от фурната. През това време обелените плодове киви се нарязват на кръгчета с дебелина около 1 см. Кръгчетата покриват равномерно цялата повърхност на тестото. В отделен съд се разбиват яйцата. Постепенно се налива сметаната и се прибавят пудрата захар и конякът. Получената маса се излива през сито върху кръгчетата киви. Пицата се слага във фурната и се пече до пълна готовност. Щом леко се поохлади, се поръсва отгоре с пудра захар и се поднася веднага.

Коментари за статията:

Автор Мнение

БабаРада

2014-06-16 14:44:13

Съобщението е изтрито (2014-06-16 14:45:11)

Публикувайте коментар за статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2024 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.