Статиите на 1001 Рецепти

Здраве и дълголетие от средиземноморието

Средиземноморската диета е основана на особеностите на храненето на жителите на средиземноморския регион. С нея човек може да отслабне и да контролира дълго теглото си. Но най-важното от всичко е това, че с този режим на хранене ще укрепи здравето си. Последователите на средиземноморската диета вярват, че за сметка на продуктите, които участват в менюто на всеки жител на Средиземноморието, може да се подмлади организмът, да се подобри зрението, кожата да стане гладка и еластична, да се понижи равнището на холестерола и сърдечно-съдовата система да се държи под контрол.

За ползата от тази система говори ниското равнище на смъртност сред населението на Южна Франция, Испания и Италия, където употребяват много зехтин и червено вино.

Принципи на средиземноморската диета

Зеленчуци всеки ден

Дневната норма на човека по отношение на зеленчуците е 1 кг на ден. Освен картофи това могат да бъдат много други зеленчуци: всички сортове зеле, чушки, домати, патладжани, лук, моркови, тиквички, маслини... Диетолозите твърдят, че маслините (и зелените, и черните) са богати на витамините А, С, Е и съдържат много полезни растителни мазнини, захар, протеини и пектини.

Протеини: Месо, риба, яйца. В тази диета за основа на здравословното хранене се взема натуралното немазно месо. Трябва системно да се ядат прясна риба, морски дарове (омари, калмари, миди) и постно месо (минимум 5 пъти седмично), както и растителни масла. Освен това в менюто влизат и яйца (не повече от 2-4 на седмица). От млечните продукти - натурални кисели млека, айран, но не много; парченце кашкавал, или две кисели млека, или чаша нискомаслен айран на ден.

Режимът на хранене също се договаря. Закуската е добре да бъде въглехидратна (мюсли, каша), а вечерята - протеинова със зеленчуци. Този подход се обяснява с това, че за цял ден тестеното успява да се усвои, а енергията да се изразходи, т.е. хлябът, спагетите, които средиземноморските жители предпочитат да ядат сутрин на закуска, не се отлагат под формата на излишни килограми по талията и бедрата. С тестените изделия се поднасят мед и домашни сладка. Като правило на обяд се поднасят зеленчуци, домашни макарони или ориз.

Въглехидрати: макарони и каши. Пълнозърнестите макарони, хлябът, оризът, зърнените (мюсли, каши) са полезни за здравето, и те трябва да се ядат - твърдят привържениците на средиземноморската кухня.

Налага се обаче да се ограничат рафинираните въглехидрати, пълномасленото мляко, изварата.

Особености на приготвянето:

Подправките смело се прибавят към всички ястия. Задължително се употребяват чесън и лук. По желание се слагат зелени подправки - майорана, естрагон, босилек, целина, магданоз, копър и т.н. Зеленчуците е най-добре да се ядат сурови, попарени, варени; месото трябва да бъде постно, като размерът на порцията не бива да надвишава 100 г. Агнешкото се приготвя с патладжани, домати и чушки, овкусява се с червено вино или зрънца от нар и счукани орехи. Рибните блюда не бива да се хабят с брашно, яйца или голямо количество мазнина. Рибата се приготвя на грил с малко зехтин или се задушава с домати. Приготвя се рибна супа, в която се добавят тиквички, домати, лук. Тя се поднася с лимон и салата от пресни зеленчуци или ориз: обикновен или яркожълт с шафран.

Чашата червено вино веднъж на ден е задължителна. Вината от червено грозде съдържат огромно количество витамини и минерали, плодови захари и дъбилни вещества.

За десерт се поднасят непременно плодове, не по-малко от три порции на ден: грозде, ябълки, круши, праскови, сливи и т.н.

Отслабването се постига за сметка на намаляването на съдържащите нишесте продукти. Всъщност средиземноморската диета е грамотно построена хранителна пирамида. Около 60% от менюто са въглехидрати (продукти от зърнени култури, макарони, пълнозърнест хляб), примерно 30% - мазнини (предимно зехтин) и приблизително 10% от менюто са протеини (месо, риба, кашкавал).

Независимо че количеството протеини изглежда незначително (само 10%), на месото се отделя голямо внимание, тъй като се предлага то да се яде всеки ден. Месото, пресните зеленчуци, зърнените продукти съдържат всички необходими за нас витамини и минерали. Освен това средиземноморските продукти са богати на витамин Е, който напълно заслужено го наричат витамина на младостта. В макаронените изделия, кълновете от пшеница и пълнозърнестия хляб пък има много витамин F, а също така и в плодовете, слънчогледовото семе и ядките.

Освен това в едро смляната пшеница има много фибри, а те са важни за работата на стомашно-чревния тракт. Това означава, че те гарантират изчистването на организма от шлаките и доброто самочувствие.

Колкото до холестерола - в тази диета той отсъства, което укрепва сърдечно-съдовата система и благоприятства здравето на целия организъм.

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2024 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.