Статиите на 1001 Рецепти

Китайската кухня е кухнята на сърцето!

Най-новата кулинарна книга, с която можете да обогатите познанията си в изкуството да готвим вкусно у дома, се казва „Кухнята на сърцето”. Нейн автор е симпатичната китайка Ма Уъни, която е водеща на телевизионна кулинарна програма и има рубрики в различни китайски списания за кулинария, дом и здравословен начин на живот. Нейният кулинарен блог „Кухнята на сърцето” е бил посетен от над 60 милиона души. Днес най-апетитните рецепти, които е приготвяла Ма Уъни, са събрани и илюстрирани стъпка по стъпка в новата й книга. Тя е на български език и всички рецепти в нея съдържат продукти, които са достъпни у нас. Така създаването на апетитни традиционни китайски специалитети е не само възможно за българския читател, но и му носи истинско удовлетворение и наслада.

Чаровната Ма Уъни се запозна с екипа на "1001 рецепти" и с помощта на преводач успя да ни разкаже подробности около "Кухнята на сърцето":

С какво новата книга е по-различна от останалите, които си издавала досега, и защо „Кухнята на сърцето”?

Тази книга е различна от останалите, които съм издавала досега, защото тя бе моя мечта, за която се подготвях шест години, и „раждането” ѝ ме връща към отминалите спомени. В тях има много роднини, които вече не са между живите, загубени от години приятели и емоции, които никога няма да бъдат същите. Тук е и наивността на детството, и трепетите на младостта. Всички те са запечатани дълбоко в паметта ми. Именно заради това книгата се казва „Кухнята на сърцето” – защото кулинарията не е просто начин да приготвиш вкусни ястия, тя е споделяне и винаги е свързана с емоции и моменти с най-близките хора.

Не зная дали заради възрастта или заради все по-избледняващите спомени, но понякога, когато видя познати предмети и лица, когато усетя аромати от миналото, едно силно, таящо се отдавна в най-дълбоките кътчета на сърцето ми чувство, избликва и ме обзема цялата. Аз съм от хората, които обичат да си спомнят миналото. Пазя като най-голяма скъпоценност всичко, което си струва да бъде пазено. Спомените, емоциите, всички прекрасни неща или болки, с които бе пълен животът ми. Когато гледам старите предмети и снимки, отминалите години минават пред очите ми като филм. Понякога приличам на старица, която обича да разказва приказките си отново и отново. Друг път съм като срамежливо момиче, стиснало в ръце своята история, потъващо тихо в мислите си. Една снимка, стара песен или споменът за нещо вкусно могат да ни отведат обратно до онази година, до онова време, или до онзи човек. Някои казват, че спомените за миналото са признак, че остаряваме. Аз обаче вярвам, че те са способност да ценим живота.

Ето защо създаването и написването на тази книга е свързано с толкова емоции – това не са само рецепти, а цял един живот, споделен в детайли, така че читателят да го опознае вкусово с всичките му сладости и аромати. Написах „Кухнята на сърцето”, защото китайската кухня е апетитна, но е и много по-богата, отколкото предполагате. Освен това създаването на тази книга включва и съвместна работа с трима мои приятели от детинство, които ми помогнаха да я направя. Минаха доста години, лицата ни са се променили, но приятелството помежду ни остава все така силно. Затова и написването на тази книга заедно с тях е нещо наистина ценно за мен. Приятелството ни носи топлина, аз съм го почувствала, и сега с тази книга искам да я предам и на вас.

„Кухнята на сърцето” с всичките 60 илюстрирани стъпка по стъпка апетитни рецепти и с описанията към тях, благодарение на които не само ще приготвите ястията, но и ще усетите автентичната атмосфера около тях, е на българския пазар заради съвместните усилия на Ма Уъни, Динг Хао, който ни помогна в превода по време на това интревю, а също и на Станислава Пекова – управител на издателска къща „Ентропи 1”. И с нея имахме възможност да си поговорим за „Кухнята на сърцето” и да разберем как тази книга, събрала в себе си рецепти и емоции, вече е достъпна в България.

Как се свърза с Динг Хао и с какво те спечели идеята за автентична кулинарна книга с китайски рецепти?

През 2009-та година на посещение на представители на Съюза на българските журналисти в Китай, част от който съм и аз, имах щастието да се запозная с Динг Хао. Той знаеше български отлично и комуникацията, не само заради липсата на езикови бариери, се оказа лесна и изключително приятна. Видях ентусизъм и толкова позитивни емоции в хората от Китай, които ни посрещнаха на официалното посещение, че когато научих за идеята да представим книгата на българския пазар, не ми трябваше никакво време за размисъл. Аз исках да бъда част от тази идея и реализацията й, защото подозирах, че книгата няма да съдържа просто рецепти, а ще бъде много по-богато четиво. Когато я получих, веднага я зачетох и още след първата рецепта, вече исках да започна да готвя. Китайската кухня е доста по-различна от начина, по който е представена в България. И точно затова си заслужава човек да прочете „Кухнята на сърцето” - за да се докосне до истинските, традиционни китайски ястия. Идеята да се включа в издаването и разпространението на книгата ме грабна и с друг елемент на четивото - всяка рецепта започва с кратко описание, което включва спомен на авторката за тази рецепта от миналото, разказва интересни истории и преживявания, с които свързва ястието. Това дава възможност на читателя не просто да обогати познанията си в кулинарното изкуство, но и да се наслади на книга, която не е строго готварска, а има и елемент на художествена литература.

Ако желаете да си купите "Кухнята на сърцето", събрала в себе си разкошни традиционни китайски рецепти, можете да я поръчате чрез нас - с един имейл на office@1001recepti.com

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2024 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.