Домашни целувки
Продукти:
Рецепта:Дълбок емайлиран съд се измива много добре и се подсушава отлично. Много е важно съдът да е абсолютно сух. Внимателно един по един белтъците (4 бр) се отделят от жълтъците и се изсипват в съда. Важно е яйцата да бъдат извадени директно от хладилника, за да може белтъците да са добре охладени. Добавят се пудрата захар (250 г) и ванилията (1/2 ч.л.). Веднага започва разбиването, като първоначално миксерът е на по-ниска степен, докато се размесят белтъците и захарта, след това се увеличава до възможно най-високата степен. Разбиването продължава, докато белтъците и захарта се превърнат в много гъста пяна. Важно е при обръщане на съда, сместа да остава в него, без да се излива. Тавата се застила с хартия за печене и върху нея се шприцоват целувките, като между тях трябва да има 1-2 сантиметра разстояние. Поставят се в слабо загрята фурна и се пекат, докато бухнат и съвсем леко порозовеят. След това фурната се намалява още и целувките се оставят да се сушат в нея за около час. Проверява се внимателно кога целувките вече могат да се отлепят от хартията и тогава тавата се изважда от фурната. Целувките се сервират охладени. |
Какво представляват целувки
Целувките са изключително лек и пухкав десерт. Приготвя се предимно от захар и яйчен белтък – добре разбити. Макар да има малко съставки, целувките имат своите тънкости на приготвяне.
Целувките обикновено са сладко ароматизирани. Имат хрупкава външна повърхност и лека вътрешност. Могат да са добавят хранителните оцветители за интересен външен вид и декоративни ефекти.
Има три основни типа целувки: италиански, швейцарски и френски. Всяка от трите рецепти се приготвя по различен начин и има своите особености, но френската е най-често срещаната.
Целувките са десерт, който може да се използва и като съставка в други десерти – торти, тартове, пудинги и т.н. Също така целувките не съдържат мазнини, въпреки че съдържат значителна част захар и протеини.
История на целувките
Има различни истории за произхода на целувките, не случайно и има различни рецепти – от Италия, Швейцария и Франция.
Някои смятат, че целувките са създадени в швейцарско село през 17-18 век. Има и сведения, че кралят на Франция дал рецептата на дъщеря си, която я представила пред обществото и дори лично е приготвяла прословутите сладки.
До началото на 19 век, целувките са били оформяни с помощта на лъжица и се твърди, че известният френски сладкар - Антоан Карем е първият човек, използвал торбичка за оформяне на десерта в познатата ни форма.
Полезни съвети при приготвянето на целувки
- Добре е да се отделят белтъците от жълтъците, веднага щом яйцата се извадят от хладилника.
- След това белтъците се оставят да престоят на стайна температура и така ще се разбият по-добре и ще станат по-пухкави.
- За увеличаване на обема на белтъците е добре те да се разбият в метална или стъклена купа. Дори малко мазнина, която понякога се задържа в пластмасовите купи, може да попречи на правилното разбиване на белтъците.
- Целувките се приготвят бавно. Не е хубаво захарта да се добавя наведнъж и веднага след като се разбият белтъците.
- Колкото по-бавно се прибавя захарта, толкова по-добре се разтваря в разбитите вече белтъци.
- Текстурата на сместа за целувките трябва да е копринено гладка, а не твърда.
- Много важно е да се прецени времето за приготвяне на целувките. Най-добре се получават, когато се приготвят в сухи дни, ако времето е влажно, десертът може да абсорбира влагата и целувките да станат лепкави.
Време за приготвяне:
120 минутиПодобни рецепти на Домашни целувки
Коментари за Домашни целувки:
Автор |
2014-03-25 08:58:39 |
2014-11-23 13:50:10 |
2015-01-05 19:36:32 |
2015-04-19 20:37:53 |
2015-10-06 21:17:31 |
2016-03-02 02:14:55 |
2016-11-22 20:34:20 |
2016-11-22 20:34:21 |